Головна - ОУПФУ - Пенсіонерам

Пенсійна реформа 2017 року стосується кожного

       Основна мета пенсійної реформи – відновлення соціальної справедливості пенсійного забезпечення та диференціація пенсії в прямій залежності  від тривалості стажу та рівня заробітку людини.

Основні засади урядової пенсійної реформи:

-         обов’язкове осучаснення  пенсій, тобто їх перерахунок відповідно до зростання середньої заробітної плати.  Уряд пропонує з 01.10.2017 перерахувати раніше призначені пенсії з використанням показника середньої заробітної плати -3764,40 грн.;

-   з 1 жовтня, а не  з 1 грудня , як передбачає бюджетний закон, розмір мінімальної пенсії зросте  до 1373 грн;

-         з 1 жовтня  уряд пропонує скасувати 15% зниження пенсій працюючим пенсіонерам;

-   пенсію за віком призначатимуть у 60 років  за наявності 25 років страхового стажу. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу збільшуватиметься на один рік, отже, у 2028 році аби  отримати пенсію у 60 років потрібно мати 35 років страхового стажу;

-   у 63 роки пенсію за віком призначатимуть у разі наявності страхового стажу від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості  страхового стажу збільшуватиметься на один рік, отже, у 2028 році  25-35 років страхового стажу ;

-    починаючи з 01.01.2019 особам, в яких страховий стаж становитиме 15 років, пенсію за віком призначатимуть у 65 років. Особи, страховий стаж яких буде менше 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім”ї.

       Якщо у майбутнього пенсіонера на момент призначення пенсії не буде необхідного страхового стажу, він матиме право обрати: допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну  тривалість страхового стажу (але не більше 5 років).

       З 1 січня 2018 року  планується скасувати право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров”я, соціального захисту та інших.  Пенсії за вислугу років призначатимуться лише військовослужбовцям.

      Основна ідея  запропонованої реформи - відновити соціальну справедливість, як по відношенню до тих, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку, так і до  майбутніх пенсіонерів. Якщо людина чесно працювала все життя, вона має гарантовано отримувати гідну пенсію.

  Пенсійний фонд повідомляє…

Останнім часом почастішали випадки шахрайських дій, яке використовується зловмисниками для отримання особистої інформації користувачів, які є пенсіонерами та держателями платіжних картокяк у банкоматних мережах  так і при розрахунках у мережі Інтернет.

Існують випадки надсилання SMS-повідомлень з різних невідомих номерів нібито від імені "Ощадбанку" про блокування картки та необхідність зателефонувати до Контакт-центру. Прийнявши Ваш дзвінок, зловмисники намагаються дізнатись персональні дані, зокрема номер картки.

"Користувачі карток мають пам'ятати, що не можна розголошувати конфіденційну інформацію - кодове слово, номер картки, термін її дії, PIN-код, CVC / CVV-код (3 цифри на зворотному боці картки) - ні знайомим, ні стороннім, ні тим більше тим особам, які представляються співробітниками банку".

При виявленні зловмисників просимо негайно повідомляти про це до Контакт-центру Ощадбанку за телефоном: 0-800-210-800 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по території України).

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або на особистому прийомі чи за телефоном “Гарячої лінії ” 5-65-56.

       

 

 

Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. 

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії” (далі  - Закон 1043).

З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначеної пенсії буде проведений на підставі поданих заяв з урахуванням термінів, визначених статтею 45 Закону. Перерахунок проводиться не раніше дати набрання чинності Законом 1043, тобто з 15.04.2016 р.

   Додаткову інформацію можна отримати на особистому прийомі або за телефоном 5-40-47 та телефоном «Гарячої лінії»  5-65-56.

Виплати за січень 2017 року

 

Зазвичай пенсії виплачуються щомісяця у період з 4 по 25 число в установлену дату виплати, яка відома кожному пенсіонеру.

З метою забезпечення своєчасної виплати пенсій з урахуванням святкових та вихідних днів у січні 2017 року 21 грудня Урядом прийнято рішення, яким встановлено, що частково пенсію за січень 2017 року буде виплачено у грудні 2016 року.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 4 по 15 січня 2017 р. включно, пенсія на їх банківський рахунок буде зарахована у період з 27 по 29 грудня.

Пенсіонерам, які отримують пенсію через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 4 по 10 січня 2017 р. включно, пенсія буде виплачуватися починаючи з 27 грудня.

Пенсіонерам, які з різних причин не зможуть отримати пенсію за січень 2017 року на поштових відділеннях в останні дні грудня, зможуть отримати її починаючи з 5 січня.

Для пенсіонерів, які отримують пенсію через банківські установи і мають дату виплати пенсії з 16 по 25 січня або через поштові відділення і мають дату виплати пенсії з 11 по 25 січня пенсія буде виплачуватись в звичайному режимі в установлені дати виплати.

Виплату і доставку пенсій за вищезазначеними датами буде здійснено в термін до 01.01.2017 року.

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або на особистому прийомі чи за телефоном “Гарячої лінії ” 5-65-56.

           

Підвищення пенсійних виплат з 01 грудня 2016 року

Яготинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

 

Підвищення пенсійних виплат з 01 грудня 2016 року

 

З 1 грудня  2016 року відповідно до Закону України від 25.12.2015 року №928 «Про  державний бюджет України на 2016 рік» у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247,00 грн.), Пенсійним фондом буде забезпечено проведення масового перерахунку пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення кожному пенсіонеру розраховується індивідуально.

Непрацюючим пенсіонерам перерахунок мінімального розміру пенсії за віком, встановленого відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде проведено з розрахунку 1247,00 грн:

- за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу, якщо пенсія призначена до 01.10.2011;

- за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, якщо пенсія призначена після 01.10.2011.

Враховуючи змінений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,  перерахунок буде проведено незалежно від факту роботи:

пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;

мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;

підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»;

мінімальних розмірів пенсій по інвалідності  внаслідок аварії на ЧАЕС, щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

щомісячної державної адресної допомоги на догляд інвалідам війни та учасникам бойових дій.

Не перераховуються з 01.12.2016 року:

 • розміри пенсій за віком за відсутності повного страхового стажу;

 • розмір пенсії в разі втрати годувальника, обчислений відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, на двох та більше утриманців, один з яких працює;.

 • розмір підвищення дітям війни відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”;

 • розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

 • розмір щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, якщо одержувачі пенсій не є інвалідами , дітьми-інвалідами та не отримують пенсію по втраті годувальника;

 • розміри пенсій пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Працюючим пенсіонерам після звільнення з роботи або припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, пенсія перераховуватиметься з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Пенсіонери, які працюють, можуть і надалі здійснювати перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”) через кожні два роки роботи з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі).

Також не збільшиться розмір пенсійної виплати у випадках коли:

розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менше можливої поточної індексації у місяці перерахунку. В цьому випадку встановлюється фіксована індексація, яка визначається як різниця між можливою поточною індексацією та сумою підвищення пенсії;розмір підвищення перерахованого розміру пенсії менше розміру фіксованої індексації,  встановленої до 01.12.2016 року.

Про порядок виплати пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в період проходження військової служби за контрактом

 

Пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ проводиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

            Відповідно ст. 2 зазначеного Закону, військовослужбовцям пенсії призначаються та виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців у разі повторного прийняття на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час служби припиняється.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту виплата пенсії на час такої служби не припиняється.

Отож, виплати пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в період проходження військової служби за контрактом може бути продовжена при умові наявності в контракті або наказі про прийняття на військову службу зазначеної інформації.

   Додаткову інформацію можна отримати на особистому прийомі або за телефоном 5-40-47 та телефоном «Гарячої лінії»  5-65-56.

 

Відповідно до норм статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), вік виходу на пенсію жінок – 60 років. Пенсійний вік збільшується поступово, протягом 10 років. 

Жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію (після виповнення 55 років) відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Тобто після досягнення жінкою встановленого законодавством пенсійного віку, зменшення розміру пенсії продовжується.

У разі якщо після призначення дострокової пенсії жінка працевлаштувалась, виплата пенсії припиняється. При досягненні пенсійного віку, виплата пенсії поновлюється автоматично виходячи з показників, що були на час припинення її виплати. З урахуванням даних із системи персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням повних місяців страхового стажу, набутих після призначення пенсії.

Жінкам, які достроково вийшли на пенсію відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, підвищення пенсії в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію згідно із частиною 3 статті 29 Закону не нараховується.

Приклад:  жінці, яка народилась 20.12.1958 р. (пенсійний вік - 57 років і 6 місяців), у віці 56 років достроково призначено пенсію за віком. При цьому розмір пенсії було зменшено на 9 %. З 08.01.2015р. жінка влаштувалась на роботу, а 20.06.2016р. досягла встановленого пенсійного віку. У даному випадку буде перераховано  відсотки зменшення розміру пенсії. Підвищення за більш пізній вихід на пенсію не нараховуватиметься.

 

ВИДИ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ

 

 

 

 

 

 

ПЕНСІЯ ЗА ВІКОМ

ПЕНСІЯ ПО ІНВАЛІДНОСТІ ВНАСЛІДОК ЗАГАЛЬНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ (У Т.Ч. КАЛІЦТВА, НЕ ПОВ’ЯЗАНОГО З РОБОТОЮ, ІНВАЛІДНІСТЬ З ДИТИНСТВА)

 

 

 

ПЕНСІЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ВТРАТОЮ ГОДУВАЛЬНИКА

 

 

Умови призначення пенсії за віком

 

За нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають ті особи, які досягли віку 60 років та набули страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення 60 річного віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

 

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

 

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо заява про призначення пенсії надана до органів Пенсійного фонду протягом трьох місяців з дня досягнення цього віку. Якщо особа звернулася пізніше трьох місяців від досягнення пенсійного віку, пенсія призначається з дня подання заяви.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Час для їх надання – до 3-х місяців.

Не потрібно чекати дня народження. З заявою про призначення пенсії можна звертатися вже за місяць до досягнення пенсійного віку. Особи, що скористалися можливістю подати заздалегідь заяву на призначення пенсії, забезпечать себе виплатою пенсії та отриманням пенсійного посвідчення вже при досягнення пенсійного віку.

 

 

 

ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ РОЗМІР ПЕНСІЇ

 

На розмір пенсії в Україні впливають три параметри:

 • тривалість страхового стажу пенсіонера;
 • відношення його заробітної плати в кожному місяці страхового стажу, що враховується для обчислення пенсії, до середньої заробітної плати по Україні в кожному з цих місяців;
 • середня зарплата в країні за останні три роки перед зверненням за призначенням пенсії.

Розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П – розмір пенсії (у гривнях);

Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія (у гривнях);

Кс – коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але лише за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Спочатку розраховується коефіцієнт страхового стажу за формулою:

Кс = (См * Рс) / (100 % * 12), де:

Кс – коефіцієнт страхового стажу;

См – сума місяців страхового стажу;

Рс – вартість оцінки одного року страхового стажу за період участі в солідарній системі - 1,35 %.

Потім обчислюється розмір заробітної плати, який враховується для розрахунку пенсії.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За бажанням пенсіонера з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу з урахуванням будь-яких періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв та будь-якого страхового стажу підряд за умови, що такі періоди в сумі становлять не більше 10 % тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи може бути виключено період строкової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом у віці до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Увага! Для розрахунків беруть лише ту заробітну плату, з якої було сплачені страхові внески.

Заробітна плата для нарахування пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс * (Ск / К), де:

Зп – заробітна плата для обчислення пенсії (у гривнях);

Зс – середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць страхового стажу, що враховується для обчислення пенсії (К1 + К2 + …);

К – кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти.

Коефіцієнт заробітної плати  за кожен місяць (К1, К2…) розраховується за формулою:

Кз = Зв / Зс, де:

Кз – коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи;

Зв – сума заробітної плати застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт;

Зс – заробітна плата в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні за місяць, за який розраховується коефіцієнт.

 

 

 

ПРИКЛАД РОЗРАХУНКУ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ

 

Жінка оформляє пенсію у червні 2016 року, має 40 років страхового стажу (480 місяців). Розмір пенсії обчислюється із заробітної плати за період з 01.07.2000р. по 31.05.2016.

 1. Розраховуємо коефіцієнт страхового стажу:

Кс = 480 * 1,35 % / 100 % * 12 (місяців) = 0,54.

 1. Розраховуємо індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.

Він розраховується шляхом ділення фактичного одержуваного заробітку на середню заробітну плату в Україні в тих місяцях, які враховувались під час розрахунку. У результаті ділення суми коефіцієнтів заробітку на їх кількість, визначається середній індивідуальний коефіцієнт заробітку, який в даному випадку становить 3,2.

 1. Розраховуємо середньомісячний заробіток для обчислення пенсії:

-                середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2013 - 2015 роки - 3263,44 грн.;

Заробіток для призначення пенсії (Зп) = 3,2 * 3263,44 грн. = 10 443,01 грн.

 1. Обчислюємо розмір пенсії за наведеними вище даними:

10 443,04 грн. * 0,54 = 5639,22 грн.

 1. Розраховуємо доплату за понаднормативний стаж:

1130,00 грн. х 10 % = 113,00 грн.

 

Пам’ятайте! Якщо людина одержує заробітну плату в «конверті», то ні стаж, ні заробітна плата для обчислення пенсії враховані не будуть. Тож у такому разі не варто сподіватися на гідну пенсію.

 

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 740 грн.

 

 

 

 

 

Відповідно до статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції Закону України  “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15.07.2015 № 614-VIIІ, який набрав чинності з 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, у разі прийняття після 01.01.2016 Урядом  постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, уповноваженим державним органом своєчасно не буде надано до органів Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовця, або ж після надання довідки перерахунок не буде проведено своєчасно органом Пенсійного фонду України, такий перерахунок буде проведено у майбутньому з проведенням доплати пенсії за весь період з моменту виникнення права на такий перерахунок.

ЩОДО ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖІНОК, ЯКІ СКОРИСТАЛИСЯ ПРАВОМ ДОСТРОКОВОГО ВИХОДУ НА ПЕНСІЮ

Відповідно до норм статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), вік виходу на пенсію жінок – 60 років. Пенсійний вік збільшується поступово, протягом 10 років. 

Жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію (після виповнення 55 років) відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Тобто після досягнення жінкою встановленого законодавством пенсійного віку, зменшення розміру пенсії продовжується.

У разі якщо після призначення дострокової пенсії жінка працевлаштувалась, виплата пенсії припиняється. При досягненні пенсійного віку, виплата пенсії поновлюється автоматично виходячи з показників, що були на час припинення її виплати. З урахуванням даних із системи персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням повних місяців страхового стажу, набутих після призначення пенсії.

Жінкам, які достроково вийшли на пенсію відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, підвищення пенсії в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію згідно із частиною 3 статті 29 Закону не нараховується.

Приклад: жінці, яка народилась 20.12.1958 р. (пенсійний вік - 57 років і 6 місяців), у віці 56 років достроково призначено пенсію за віком. При цьому розмір пенсії було зменшено на 9 %. З 08.01.2015р. жінка влаштувалась на роботу, а 20.06.2016р. досягла встановленого пенсійного віку. У даному випадку буде перераховано  відсотки зменшення розміру пенсії. Підвищення за більш пізній вихід на пенсію не нараховуватиметься.

 

 

17 березня 2016 року набрали чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особа» від 05.11.2014 № 637, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2016      № 167.

Згідно цих змін, призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором.

Призначені починаючи з 1 травня 2016 року внутрішньо переміщеним особам пенсії виплачуються через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

Починаючи з 1 липня 2016 року виплата пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

Для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати їм пенсій здійснюється емісія платіжних карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.

Строк дії карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, встановлюється до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» перші 2 рази кожні шість місяців, у подальшому – кожні 12 місяців. Після завершення строку дії картки вона перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

За відсутності проходження фізичної ідентифікації одержувачів пенсій публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» зупиняє видаткові операції за поточним рахунком до моменту звернення клієнта та щомісяця повідомляє Міністерство фінансів України.

Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.

Пенсійний фонд повідомляє…

Про перерахунок пенсій

 

        Як і передбачено відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", з 1 травня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 1130,00 грн. У зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму пенсіонери одержуватимуть підвищенні пенсії.

      Пенсії, основний розмір яких перевищує мінімальний розмір 1130,00 грн., перераховуються в частині доплати за понаднормативний стаж.

Працюючим пенсіонерам розмір пенсії не перераховується.

      Одночасно здійснився перерахунок надбавок та підвищень, величина яких залежить від прожиткового мінімуму, а саме: надбавки та підвищення призначені відповідно до Законів України "Про пенсії за особливі заслуги", “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань".

       Громадянам звертатися в управління Пенсійного фонду з приводу перерахунків не потрібно, перерахунки проведені автоматично згідно матеріалів пенсійних справ.

       Виплата пенсій у нових розмірах буде здійснена основними відомостями у травні 2016 р.

      Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або за телефоном «Гарячої лінії»  5-65-56.

 

Пенсійний фонд повідомляє…

 

Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

 

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії” (далі  - Закон 1043).

З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Перерахунок призначеної пенсії буде проведений на підставі поданих заяв з урахуванням термінів, визначених статтею 45 Закону. Перерахунок проводиться не раніше дати набрання чинності Законом 1043, тобто з 15.04.2016 р.

 

   Додаткову інформацію можна отримати на особистому прийомі або за телефоном 5-40-47 та телефоном «Гарячої лінії»  5-65-56.

        Виплати за січень 2016

На виконання Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік”, прийнятого 24.12.2015 року № 3689,  управлінням Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області 28 та 29 грудня поточного року буде проведено фінансування коштів для виплати пенсії січня 2016 року через національного оператора поштового зв’язку – за датами виплати з 4 по 8 січня 2016 року включно, а також буде здійснено фінансування виплати пенсій через банківські установи за січень 2016 р. за датами виплати з 04 по 23 число.

Виплату і доставку пенсій за вищезазначеними датами буде здійснено в термін до 01.01.2016 року.

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або на особистому прийомі чи за телефоном “Гарячої лінії” 5-65-56.

           

Перерахунок пенсій інвалідам ІІІ групи

З 1 грудня 2015 року набуває чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265».

Постановою передбачено, що з 01.12.2015 р. мінімальна пенсійна виплата у інвалідів ІІІ групи з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не може бути менше 1074,00 грн.

Громадянам звертатися  в управління Пенсійного фонду з приводу перерахунків не потрібно, перерахунки будуть проведені  автоматично згідно матеріалів пенсійних справ.

Дана категорія осіб отримає перерахований розмір пенсії в грудні поточного року.

Телефон «Гарячої лінії» управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі 5-65-56

 

Про перерахунок пенсій        

   Буде проведенно перерахунок пенсій відповідно до Закону України "ПроДержавний бюджет України на 2015 рік", з 1 вересня 2015 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 1074,00 грн.        

   У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму здійснюється перерахунок складових пенсійної виплати, які визначаються від цієї величини.

Так, перерахунку підлягають:

-  мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж ,

- мінімальні пенсійні виплати, державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, підвищення ветеранам війни, підвищення жертвам нацистських переслідувань, пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Перерахунок не потребує додаткового звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду (крім випадків повідомлення про працевлаштування чи звільнення з роботи).

     Виплата пенсій у нових розмірах буде здійснена в плановий період основними відомостями у жовтні 2015 року з доплатою за вересень місяць.

     Додаткову інформацію можна отримати за телефоном «Гарячої лінії» 5-65-56, працює в робочі дні з 8.00 год. до 17.00 год.

Розміри виплат, що базуються на величині прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, наведено у таблиці.

 Розміри мінімальної пенсійної виплати та підвищень

 Найменування виплати

Розмір, грн.

Мінімальна пенсійна виплата (відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»)

1074,00

Мінімальна пенсійна виплата інвалідам війни та учасникам бойових дій

Інвалідам І групи

3060,90

Інвалідам ІІ групи

2738,70

Інвалідам ІІІ групи

2416,50

Учасникам бойових дій

1772,10

Державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, передбачена Законом України
«Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»

Інвалідам війни І групи підгрупи А

1074,00

Інвалідам війни І групи підгрупи Б

537,00

Інвалідам війни ІІ групи

268,50

Інвалідам війни ІІІ групи

161,10

Підвищення, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Інвалідам війни І групи

537,00

Інвалідам війни ІІ групи

429,60

Інвалідам війни ІІІ групи

322,20

Учасникам бойових дій

268,50

Учасникам війни

161,10

Учасникам війни, нагородженим медаллю

214,80

Підвищення, передбачені Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»

Неповнолітнім в’язням

268,50

Неповнолітнім в’язням – інвалідам І групи

537,00

Неповнолітнім в’язням – інвалідам ІІ групи

429,60

Неповнолітнім в’язням – інвалідам ІІІ групи

322,20

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання

161,10

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання, нагородженим медаллю

214,80

Мінімальна пенсійна виплата інвалідам ЧАЕС

Інвалідам І групи

3060,90

Інвалідам ІІ групи

2738,70

Інвалідам ІІІ групи

2416,50

 

Про достроковий вихід на пенсію

 

   Уже не перший рік українські жінки виходять на пенсію за досягнення підвищеного пенсійного віку, а з квітня цього року почали підвищувати і їхній пільговий пенсійний вік. Чи залишилися жінки, яких не торкнулися зміни законодавства і які виходять на пенсію, як і раніше, за досягнення встановленого для них законодавством пільгового пенсійного віку?

   Так, дійсно, вже багатьох жінок торкнулися зміни щодо підвищення їм пенсійного віку, але все-таки є й ті, інтересів яких ці зміни не зачепили:

 • це багатодітні жінки (які народили п'ятеро та більше дітей);
 • матері інвалідів з дитинства;
 • жінки-військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, або стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (служ­бових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку;
 • дружини, якщо вони не взяли повторного шлюбу, і матері військовослужбов­ців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, котрі померли (загинули) в період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку;
 • жінки, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики;
 • жінки — інваліди по зору І групи — сліпі та інваліди з дитинства І групи;
 • жінки, які працювали на Крайній Півночі.

 

Жінки, які мають право на достроковий вихід на пенсію

Пенсій­ний вік

Потрібний страховий стаж

Нормативно-правовий акт, яким надано право виходу на пенсію

Особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики

40 років

не менш як 15 років

п.З р.Х\/ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі—Закон № 1058)

Інваліди по зору 1 групи — сліпі та інваліди з дитинства 1 групи

40 років

не менш як 10 років

п.З р ХУ Закону № 1058

Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також інваліди внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини, котрі не взяли повторного шлюбу, і матері військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) під час військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку

50 років

не менш як 20 років

п.З р.Х\/ Закону № 1058

Жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку;матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку

50 років

не менш як 15 років

п.З р. XV Закону № 1058

Жінки, які пропрацювали календарних років — не менш як 15 у районах Крайньої Півночі або не менш як 20 у місцевостях, прирівняних до таких районів

50 років

20 років

Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації від 15.01.93 р.

Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку (в тому числі всиновлених)

незалежно від віку

незалежно від стажу

п. «ж» ч. 1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.2 р.ХУ Закону № 1058, постанова КМУ від 16.05.92 р. № 244

   Додаткову інформацію можна отримати на особистому прийомі або за телефоном 5-40-47 та телефоном «Гарячої лінії» 5-65-56.

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ РЕФОРМУВАННЯ
ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ, ЯКІ ПЛАНУЮТЬСЯ УРЯДОМ
(законопроект від 30.04.2015р.
№ 2767)

Призначення всіх пенсій за нормами єдиного закону (крім військових)
З 1 січня 2016 року пенсії державним службовцям та прирівняним до них особам (судді, прокурори, народні депутати, науковці та ін.), будуть призначатися на загальних умовах.
Пенсії, призначені цій категорії пенсіонерів до 1 січня 2016 року будуть виплачуватися у розмірах, визначених раніше діючим законодавством.
Удосконалення солідарної системи
Солідарна система буде звільнена від невластивих для неї виплат, зокрема, доплат до мінімального розміру пенсії, фінансування пенсій за вислугу років. Розміри всіх надбавок, підвищень та доплат до пенсій будуть визначатися по одному закону.
Як і зараз, солідарна частина пенсії буде нараховуватися в залежності від розміру заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, та від тривалості страхового стажу.

Діюча солідарна складова пенсійної системи,
її плюси та мінуси

Солідарна система пенсійного забезпечення – це саме та система, що існувала і забезпечувала пенсією пенсіонерів ще за часів СРСР, існує і забезпечує пенсією нинішніх пенсіонерів. Її принцип базується на солідарності поколінь, коли працездатне працююче населення, відраховуючи певну частину доходу, забезпечує пенсією пенсіонерів.
Таким чином, кожне наступне покоління утримує попереднє. Особливість системи - її значна залежність від демографічної ситуації в країні. Для того, щоб солідарна система працювала ефективно, необхідно дотримання двох основних умов:
1. Працюючих повинно бути набагато більше, ніж пенсіонерів;
2. Всі працюючі повинні робити відповідні відрахування до Пенсійного фонду, а не одержувати заробітну плату «в конвертах».
Без цього система стає неефективною.
Причини, з яких необхідно реформувати пенсійну систему:

- погіршення демографічної ситуації (у Київській області 572 тисячі пенсіонерів, і 446 тисяч працюючого населення, на 100 працюючих – 128 пенсіонерів);
- відсутня належна диференціація пенсій залежно від страхового стажу та страхових внесків (у Київській області 43 тисячі пенсіонерів одержують пенсію в розмірі до 1000 грн., 106 тисяч чоловік – в розмірі від 1001 грн. до 1200 грн.);
- великий розрив між мінімальною та максимальною пенсією (мінімальна пенсія – 949 грн., середня пенсія по області – 1632 грн., максимальна пенсія - 9490 грн.);
- наявність значних переваг та пільг у пенсійному забезпеченні окремих категорій працівників («спеціальні» пенсії, пенсії за вислугу років та пенсії на пільгових умовах тощо);
- несплата чи несвоєчасна сплата роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду (призводить до дефіциту коштів на виплату пенсії. Крім того, страховий стаж не буде враховуватись при призначенні пенсії).

Пенсійне забезпечення членів сімей загиблих військовослужбовців
Призупинення виплати пенсій з 01 квітня 2015р.
Оподаткування «військових пенсій»

I. Пенсійне забезпечення членів сімей загиблих військовослужбовців
1. Члени сім'ї, які мають право на пенсію в разі
втрати годувальника:
а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
або є інвалідами;
в) батьки та дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або якщо вони є інвалідами.
г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;
д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку і не працює.
Дружина (чоловік) годувальника, померлого внаслідок причин зазначених у п. «а» ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» незалежно від того, працює чи ні, має право на пенсію в разі втрати годувальника;
ж) вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.
Необхідно мати на увазі:
а) усиновителі мають право на пенсію нарівні з батьками;
б) неповнолітні, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, зберігають це право і при їх усиновленні;
в) вітчим і мачуха мають право на пенсію нарівні з батьком і матір'ю за умови, якщо виховували або утримували загиблого пасинка чи падчерку не менш як 5 років);
г) пасинок і падчерка, якщо вони не одержували аліментів від батьків, мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми;
д) дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується в розмірі 50 процентів призначеної пенсії, при цьому дітям, які втратили обох батьків, за період перебування на повному державному утриманні пенсія виплачується у повному розмірі.
Крім цього:
Батьки загиблого мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.
2. Строки призначення пенсії
Членам сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів в/сл. надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію
ж) вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.
Необхідно мати на увазі:
а) усиновителі мають право на пенсію нарівні з батьками;
б) неповнолітні, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, зберігають це право і при їх усиновленні;
в) вітчим і мачуха мають право на пенсію нарівні з батьком і матір'ю за умови, якщо виховували або утримували загиблого пасинка чи падчерку не менш як 5 років);
г) пасинок і падчерка, якщо вони не одержували аліментів від батьків, мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми;
д) дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується в розмірі 50 процентів призначеної пенсії, при цьому дітям, які втратили обох батьків, за період перебування на повному державному утриманні пенсія виплачується у повному розмірі.
Крім цього:
Батьки загиблого мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.
2. Строки призначення пенсії
Членам сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів в/сл. надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію
в) надбавка до пенсії, що встановлюється Законом України “Про соціальний захист дітей війни”;
г) інші надбавки та підвищення, що передбаченні чинним законодавством.

II. Призупинення виплати пенсії з 1 квітня 2015 року

Законом України від 02.03.2015 року « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесено зміни в ст. 54. «Виплата пенсії пенсіонерам за наявності заробітку (прибутку)» законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Змінами встановлено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудні 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України (крім інвалідів І ті II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх: соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу" "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно де цього Закону поновлюється.
Частину сьому статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III
групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
При визначенні порядку виплати пенсій з 1 квітня 2015 року необхідно врахувати, що обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам, передбаченні Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі - Закон) не застосовуються, зокрема, протягом особливого періоду до пенсій, що призначені
особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах:
- у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Генеральному штабі України, Збройних Силах України (в тому числі військових комісаріатах);
- в центральних апаратах та територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України, Державної спеціальної служби транспорту Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної-"' прикордонної служби України, Управлінні державної охорони України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, органах військової прокуратури;
- Апараті Ради національної безпеки і оборони України.
Підтвердження проходження військової служби або роботи на посадах в органах, зазначених в пункті 3 Закону здійснюється на підставі трудових книжок, довідок (витягів з наказів), в тому числі наявних в матеріалах пенсійних справ.
У разі потреби, такі документи надаються додатково.
Щодо осіб, які беруть участь в антитерористичній операції,
здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному
кордоні, відбитті збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об’єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, то підтвердження зазначених фактів здійснюється на підставі довідок, виданих органом, в складі якого особа залучається до виконання вказаних завдань. При цьому, виплата пенсії здійснюється в повному обсязі на період участі в зазначених вище заходах, підтверджений відповідними документами.

III. Оподаткування

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»( № 71 -VIII від 28.12.2014) внесено зміни до Податкового кодексу України, З 03.02.2015 податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у
розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
З 01.02.2015 змінено ставку податку на доходи фізичний осіб: 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база
оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний
розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00), для суми, що перевищує 10 мінімальних зарплат, застосовується ставка 20 відсотків.
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу, до яких належать суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звіт податкового року – у частині такого перевищення ставка податку складає 1,5 відсотки.

Куди звертатись за роз'ясненнями, щодо пенсійного забезпечення:
а) управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яке знаходиться за адресою: 04071, м. Київ вул. Констянтинівська 9.
Телефон: військові (МО) – 425-98-75, 425-84-10
МВС, МНС і ін. – 425-84-14
виплата пенсій – 425-99-03;
б) управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

 

НОВЕ У ПЕНСІЙНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

30 квітня під № 2767 у Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій». Комплексна пенсійна реформа передбачає:

 1. Призначення всіх пенсій за одним законом;
 2. Наведення порядку та встановлення соціальної справедливості у солідарній системі;
 3. Запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення;
 4. Запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій;
 5. Розвиток недержавної пенсійної системи.

Цей Закон спрямований на підвищення якості життя пенсіонерів. Основна мета нової системи – звільнення Пенсійного фонду від невластивих виплат (наприклад: доплати до мінімального розміру пенсій, фінансування пенсій за вислугу років, тощо). Кожна людина повинна сама формувати своє пенсійне майбутнє.

Пенсії всім громадянам (крім військових) будуть призначатися за єдиним законом. Зараз пенсійне забезпечення громадян регулюється за понад 20 законами.

Планується, що з наступного року пенсії державним службовцям і прирівняним до них особам (суддям, прокурорам, народним депутатам, тощо) призначатимуться на загальних підставах. Особам, у яких стаж держслужби 10 років і більше, цей стаж буде зафіксовано на 01.01.2016р. і їм буде компенсуватись частина сплачених страхових внесків. При цьому пенсії, призначені до 01.01.2016 року, будуть виплачуватися у раніше встановлених розмірах.

Запровадження накопичувального рівня заплановане з 1 січня 2017 року. Обов’язковому страхуванню в цій системі підлягатимуть особи до 35 річного віку. Особи віком від 36 до 55 років зможуть прийняти участь у добровільному порядку. Передбачається, що ставка внеску у 2017 році становитиме 2 % і кожного наступного року вона буде збільшуватися на 1 % до досягнення 7 % у 2022 році. У подальшому сплата збільшуватися не буде. Гроші від сплати внесків будуть використані для забезпечення сталого економічного розвитку країни.

Може виникнути питання: хто буде гарантувати безпеку вкладених громадянами коштів? Гарантом виступає держава. Буде створено Накопичувальний пенсійний фонд, який здійснюватиме адміністрування страхових внесків громадян. На конкурсній основі фондом будуть залучені компанії з управління активами, їх діяльність буде контролюватися Радою Накопичувального пенсійного фонду і відповідними державними органами.

А якщо застрахована у накопичувальній системі особа помре до досягнення нею пенсійного віку, належні їй пенсійні активи переходять спадкоємцям.

Діюча солідарна система вичерпала себе. Вона може існувати лише за рахунок державних дотацій. Наприклад, в Київській області на 100 працюючих – 129 пенсіонерів. В таких умовах неможливо суттєво підвищити розміри пенсійних виплат громадян та рівень їх життя. Це можливо лише завдяки запровадженню трьохрівневої системи пенсійного забезпечення та призначенню всіх пенсій за єдиним законом.

Пенсійний фонд повідомляє…

 

      Згідно зі ст. 47 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тимчасово у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, під час роботи особи пенсія, призначена відповідно до цього Закону (крім осіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі, а саме: інваліди I та II груп, інваліди війни III групи та учасники бойових дій), розмір якої перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% (1423,50 грн.) прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

       Також з 1 квітня 2015 року особа яка працює за договором цивільно-правового характеру, отримуватиме пенсію у розмірі 85% призначеного розміру, але не менше ніж 1423,50 грн.

        Після звільнення з роботи просимо звернутися в управління Пенсійного фонду з документами що засвідчують Ваше звільнення.

       Телефон «Гарячої лінії» 5-65-56.

Зміни в пенсійному законодавстві

(запитання – відповіді)

 

 

Огляд запитань та відповідей, які виникають при застосуванні Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213

 

 1. Пенсіонер є інвалідом ІІІ групи, перебуває на державній службі, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Чи поширюються на таку особу зміни, зазначені у Законі в частині припинення виплати пенсії для працюючих державних службовців?

          У період перебування пенсіонера у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, виплата пенсії здійснюється у розмірі 85 відсотків призначеного розміру, оскільки особа вважається працюючою, але фактично не працює на посаді державного службовця.

 

2. З яких строків поновлюється виплата пенсії після звільнення з роботи або змінюється порядок її виплати після звільнення з посади.

 

         Виплата пенсіїв повному обсязіпоновлюється з наступного дня після звільнення з роботи. Порядок виплати змінюється з наступного за днем звільнення з посади.

 

 1. Чи виплачується пенсія, призначена відповідно до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», у період роботи на посаді журналіста державного/комунального засобу масової інформації.

 

       При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю. Законом України «Про державну службу» передбачено обмеження виплати пенсії в період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», тому у період роботи на посаді журналіста державного/комунального засобу масової інформації пенсія не виплачується (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, на яких поширюється дія пункту 3 Прикінцевих положень Закону).

 

4. Пенсіонер працює на умовах цивільно-правового договору. Чи буде виплачуватися пенсія у період отримання доходу за виконану роботу?

 

         Якщо пенсіонер працює не на умовах трудового договору або виконує роботи на підприємствах, установах, організаціях або у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, пенсія виплачується у розмірі 85%, але не менше 1423,50 грн.

         Пунктом першим статті 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначених осіб віднесено до працюючих, за яких сплачуються відповідні внески.

       Згідно з п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону, особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

 

5. З квітня 2011 року особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”. По даний час продовжує працювати на науковій посаді на умовах контракту. Як буде виплачуватися пенсія   з 1 квітня 2015 року?

 

          Статтею 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” в редакції, чинній з 1 квітня 2015 року, передбачено, що пенсія, призначена особі відповідно цієї статті (крім осіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі), в період роботи, зокрема на науковій посаді, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон).

Згідно зі статтею 47 Закону, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, під час роботи особи на інших посадах/роботах, в тому числі на науковій посаді, пенсія, призначена відповідно до цієї статті (крім осіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати її призначення.

Зважаючи на викладене, з 1 квітня 2015 року у період роботи на науковій посаді пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків від її розміру, обчисленого відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсійної виплати після застосування зазначеного порядку не може бути нижче 1423,50 грн.

 

6. Особі призначено пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, вона працює на посаді державного службовця. Чи буде припинено виплату пенсії, у зв’язку зі змінами, внесеними до законодавства з 1 квітня 2015 року?

 

Статтею 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що тимчасово, у період з             1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених, зокрема Законом України “Про державну службу”, пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Тому виплата такої пенсії у період роботи на посаді державного службовця припиняється (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, на яких поширюється дія пункту 3 Прикінцевих положень Закону).

 

 1. Отримую пенсію, призначену відповідно до статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, працюю в Національній гвардії України на посаді державного службовця. Чи буде припинено мені виплату пенсії з 1 квітня 2015 року?

 

Відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діятиме з 01.04.2015), тимчасово, у період з 01.04.2015 по 31.12.2015, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону, обмеження щодо виплати пенсії, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які перебувають, зокрема, на посадах у Національній гвардії України.

Тому виплата такої пенсії у період роботи продовжується.

 

 1. Особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Як з 01.04.2015 буде проводитися їй виплата в період роботи юристом у приватній фірмі?

 

Виплата призначеної пенсії буде здійснюватись у повному обсязі.

 

 1. Особа отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі 1600 грн. В якому розмірі буде виплачуватись пенсія з 1 квітня 2015 року в період роботи приватним підприємцем?

 

Згідно зі статтею 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, під час роботи особи на інших посадах/роботах, в тому числі приватним підприємцем, пенсія, призначена відповідно до цієї статті (крім осіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 квітня 2015 року розмір пенсії до виплати становитиме 1423,50 грн. (1600 грн. х 85% = 1360 грн., але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).

 

10. В якому порядку буде проводитись сплата податку на доходи фізичних осіб і військового збору по пенсіях працюючих пенсіонерів з 1 квітня 2015 року?

 

Базою для оподаткування є розмір пенсій та щомісячного довічного грошового утримання, який після визначення 85 відсотків призначеного розміру пенсії працюючих пенсіонерів перевищує 3654,00 грн. на місяць – у частині такого перевищення.

Наприклад, розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 5000,00 грн. Якщо пенсіонер працює не на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, тобто 4250,00 грн.

Оскільки розмір пенсії перевищує 3654,00 грн. на місяць, розмір пенсії в частині 596,00 грн. підлягає оподаткуванню. Податок на доходи фізичних осіб становить 15 відсотків – 89,40 грн., військовий збір – 8,94 грн.

До виплати пенсіонер отримає 4151,66 грн.

 

 1. Чи можливо віднести пенсіонерів до категорії непрацюючих на підставі даних системи персоніфікованого обліку:

- чи можливо вважати особу непрацюючою в період, коли сплата страхових внесків відсутня;

- чи вважається станом на 01.04.2015 дана особа непрацюючою, за відсутності інформації про сплату страхових внесків за 2014 рік.

 

Вирішення питання щодо віднесення особи до непрацюючої залежить від даних, наявних в трудовій книжці, в даних системи персоніфікованого обліку внесків та в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

 1. Чи слід вважати працюючим пенсіонера, який перебуває на обліку в службі зайнятості з виплатою чи без виплати допомоги по безробіттю?

 

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», зареєстрований безробітний – це особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи. Статтею 4 Закону перелічені особи, які належать до зайнятого населення. Враховуючи викладене, вважати пенсіонера, який згідно з даними СПОВ перебуває на обліку в службі зайнятості з виплатою чи без виплати допомоги по безробіттю працюючим, немає підстав.

 

13. Змінено редакцію частини третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

З урахуванням якого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, будуть проводиться перерахунки пенсій після звільнення пенсіонера з роботи у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року?

 

Після звільнення пенсіонера з роботи пенсія перераховується відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлено на дату звільнення з роботи.

 

14. Громадянину С., 1945 року народження, призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника за померлу дружину відповідно до Закону України “Про державну службу”. Працює на посаді журналіста комунального засобу масової інформації. В якому розмірі буде виплачуватися пенсія з 1 квітня 2015 року?

 

В період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсія не виплачується, незалежно від її виду.

 

 1. Пенсіонер є інвалідом ІІ групи і працює на посаді, що відноситься до державної служби в органах доходів і зборів.

Чи поширюються на особу, яка є інвалідом ІІ групи і працює на посаді, що відноситься до державної служби в органах доходів і зборів зміни, зазначені у Законі України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо посадових осіб органів доходів і зборів» №214-VIII від 02.03.2015 в частині припинення виплати пенсії для працюючих працівників органів доходів і зборів?

 

Статтею 37 Закону України “Про державну службу” передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, на яких поширюється дія цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, зокрема у порядку та на умовах, передбачених, зокрема цим Законом, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Зважаючи на те, що особа є інвалідом ІІ групи, виплата пенсії здійснюватиметься в повному обсязі.

Аналогічно вирішується питання виплати пенсій інваліду ІІ групи, який працює на посаді в контролюючому органі.

 

Пенсійний фонд повідомляє…

Нове у пенсійному забезпеченні

 

З 1 квітня 2015 р. в Україні відповідно до ухваленого парламентом та підписаного Президентом України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» набирає чинності дещо змінена пенсійна система.

Зазначений Закон передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними напрямками.

Перший напрямок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах.

Це стосується державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів та деяких інших категорій працівників.

Унесені до 14 пенсійних законів зміни передбачають, що в період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена.

Водночас пенсіонер має право вибору, продовжувати працювати на «спецпосаді» та одержувати заробітну плату чи звільнитися з посади й одержувати пенсію.

Ця норма не поширюється на інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей померлих чи загиблих військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Усі вони на будь-якій роботі будуть одержувати призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери-науковці, які працюють на «спецпосадах», зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

Другий напрямок стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів.

Для них передбачено, що в період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії.

Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, — 1423,50 грн.

Пенсії, призначені в розмірі менш ніж 1423,50 грн., працюючим пенсіонерам виплачуватимуться в повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, у яких розмір пенсії більш ніж 1423,50 грн, пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, але не менш ніж 1423,50 грн. Ця норма діятиме до 1 січня 2016 р

Працюючим пенсіонерам із числа інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія виплачується в повному обсязі незалежно від розміру.

У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі «спецпосад», виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Статус пенсіонера (працюючий чи непрацюючий) і відповідно розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначатимуть за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи потрібно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбаченого законом зобов'язання протягом 10 днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування чи звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплату пенсії буде проведено в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер уже не працював.

Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на «спецпосаді», пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов'язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому разі пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

Третій напрямок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.

По-перше, з 1 квітня 2015 р. поетапно змінюється вік жінок, потрібний для призначення пенсій на пільгових умовах.

Вік виходу на пенсію жінок змінюється:

а)    з 45 до 50 років для жінок, які народилися після 1 квітня 1970 р. (за Списком № 1 — переліком особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт, затвердженим Кабінетом Міністрів України);

б)з 50 до 55 років для жінок, які народилися після 1 квітня 1965 р. (за Списком № 2 — переліком шкідливих та важких професій та робіт, затвердженим Кабінетом Міністрів України). Це стосується жінок, які працюють трактористами-машиністами, доярками, свинарками, зайняті на вирощуванні тютюну, є робітницями текстильного виробництва, водіями міського пасажирського транспорту.

Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років: кожного року на шість місяців. Ця зміна потрібна, щоб узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється починаючи з 1 жовтня 2011 р.

Також поетапно на шість місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому тривалість пільгового стажу залишається без змін.

По-друге, на п'ять років поетапно протягом 10 років на шість місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, потрібного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників — потрібної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров'я, артистів тощо.

При цьому умови призначення пенсій за вислугу років щодо тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними.

Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів.

 

Телефон «Гарячої лінії» управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі 5-65-56

 

Пам’ятка особам, які тимчасово переїхали з Донецької та Луганської областей до Київської області.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (із змінами), при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці, для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, особа надає відповідну заяву.

Для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, особи, які звертаються за переведенням пенсійної справи, подають до органу Пенсійного фонду України заяву та паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України), ідентифікаційний номер та пенсійне посвідчення (за наявності). Документи для підтвердження фактичного місця проживання не вимагаються, взяття на облік здійснюється за адресою, вказаною у заяві.

Виплата пенсії проводиться за спрощеним порядком на підставі електронної пенсійної справи, враховуючи останній місяць нарахування пенсії за попереднім місцем проживання. Виплата пенсії за період до місяця взяття на облік проводиться після надходження атестату про фактичну виплату пенсії з управління Пенсійного фонду України за попереднім місцем отримання пенсії.

Перша виплата пенсій здійснюється за новим місцем проживання (перебування) за додатковими відомостями (разовим дорученням).

Пам’ятка особам, які тимчасово переїхали з Донецької та Луганської областей до Київської області.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (із змінами), при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці, для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, особа надає відповідну заяву.

Для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, особи, які звертаються за переведенням пенсійної справи, подають до органу Пенсійного фонду України заяву та паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України), ідентифікаційний номер та пенсійне посвідчення (за наявності). Документи для підтвердження фактичного місця проживання не вимагаються, взяття на облік здійснюється за адресою, вказаною у заяві.

Виплата пенсії проводиться за спрощеним порядком на підставі електронної пенсійної справи, враховуючи останній місяць нарахування пенсії за попереднім місцем проживання. Виплата пенсії за період до місяця взяття на облік проводиться після надходження атестату про фактичну виплату пенсії з управління Пенсійного фонду України за попереднім місцем отримання пенсії.

Перша виплата пенсій здійснюється за новим місцем проживання (перебування) за додатковими відомостями.

 

Опитування пенсіонерів

     З метою пошуку нових методів роботи з громадянами, з березня 2014 року запроваджено щоденне системне опитування пенсіонерів про своєчасну і повну виплату пенсій.   У проведенні цієї роботи задіяні всі відділи управління.

    Результати роботи щодо опитування пенсіонерів обговорено на апаратній нараді 27 жовтня 2014 року з начальниками відділів управління.

   Про виявлені недоліки інформується Київська обласна дирекція Українського Державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта».

     У разі, якщо на місцях трапляються випадки невчасної доставки поштовими відділеннями чи неможливості отримання коштів через банкомати, просимо повідомляти на «гарячу лінію» за телефоном: (04575) 5-65-56.

Розпочато виплату на листопад 2014 року

   3 листопада 2014р. управлінням розпочалось фінансування пенсій на листопад цього року відповідно до графіку виплати пенсій. До початку виплатного періоду до поштових відділень і банківських установ кошти надійдуть у повному розмірі і будуть забезпечені готівкою для пенсійних виплат.

Пенсійний фонд повідомляє…

Виплата пенсій відбувається за графіком

 

3 листопада 2014 року управлінням ПФУ у Яготинському районі розпочато фінансування коштів для виплати пенсій за листопад. Виплата пенсій більш як дванадцяти тисячам одержувачам пенсій виплатними установами розпочата  4 листопада та відбувається за графіком. Місячна потреба  в коштах на виплату пенсій по району у листопаді 2014 року складає 17161,9 тис грн. У разі несвоєчасної виплати пенсії просимо повідомляти працівників управління за телефоном гарячої лінії 5-65-56.

За повідомленням Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) у вересні 2014 року становив 102,9 відсотки порівняно з попереднім місяцем. Відповідно до п.67 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на 2014 рік, при проведенні індексації пенсій у листопаді 2014 року застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у серпні, вересні та жовтні поточного року. Доплати індексації за вересень, жовтень поточного року буде здійснена у листопаді за основними виплатними відомостями.

Громадянам звертатися в управління Пенсійного фонду з приводу перерахунків не потрібно, перерахунки проведені автоматично згідно матеріалів пенсійних справ.         

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або на особистому прийомі чи за телефоном “Гарячої лінії” 5-65-56.

                                                             Пенсійний фонд повідомляє…

 

Зміни до Податкового кодексу України з 01.01.2015 р., щодо

податку на доходи фізичних осіб

 

На виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» ( № 71-VІІІ від 28.12.2014) у зв’язку із набранням чинності змінами до Податкового кодексу України з 01.01.2015 податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.

З 01.01.2015 змінено ставку податку на доходи фізичний осіб: 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на         1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Таким чином, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00), для суми, що перевищує 10 мінімальних зарплат, застосовується ставка 20 відсотків.

Наприклад, для пенсії, яка складає на місяць 5000,00 грн., базою оподаткування є 1346,00 грн.(5000,00-3654,00), до якої застосовується ставка 15%. Розмір податку – 201,90 грн., до виплати пенсіонеру 4798,10 грн.

Для пенсії, яка складає 18000,00 грн. на місяць, базою оподаткування є 14346,00 грн., де податок для суми 12180,00 грн. розраховується в розмірі 15% (1827,00 грн.), для суми 2166,00 грн. – 20% (433,20 грн.). Розмір податку – 2260,20 грн., пенсія до виплати – 15739,80 грн.

Нарахування ПДФО за січень 2015 року та перерахунок вже нарахованого податку для пенсій, розмір яких перевищує 10000,00 грн. на місяць, буде здійснено перед нарахуванням на лютий 2015 року.

Тому, розмір пенсії до виплати у лютому буде визначений з урахуванням суми утриманого податку за січень і лютий поточного року.

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 5-40-47 або на особистому прийомі чи за телефоном “Гарячої лінії” 5-65-56 щосереди.

 

Пенсійний фонд повідомляє…

Нове у пенсійному забезпеченні

 

Закон Україна № 76-VIII«Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачає:

 

Щодо спеціальних пенсіонерів

Зменшення відсотка від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, з 70 до 60 для таких спеціальних категорій пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування.

Для науковців відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшений з 80 до 60, а також змінені умови обчислення пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв’язку із втратою годувальника.

Для всіх спеціальних категорій пенсіонерів також передбачене позбавлення права на одержання спеціальних пенсій, якщо громадяни були звільнені з роботи у зв’язку із засудженням за умисний злочин із використанням свого посадового становища або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.

Перерахунок пенсій вже не буде проводитися щоразу після зростання заробітної плати працюючих службовців. Порядок проведення перерахунків пенсій визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

Щодо дострокового виходу на пенсію

Скасована можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку через звільнення осіб у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я.

Також скасована норма щодо дострокового виходу на пенсію на два роки до досягнення пенсійного віку особам, що звільняються у зв’язку із закриттям ЧАЕС. Але ця зміна здебільшого є технічною, оскільки норма практично не використовувалася.

Пенсії, призначені достроково, до 01.01.2015, продовжуватимуть виплачувати у встановленому раніше порядку.

Щодо розмірів пенсій, надбавок, підвищень

Розміри мінімальної пенсії інвалідам-чорнобильцям, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім’ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне право надане урядові і щодо визначення розміру підвищення дітям війни.

Сьогодні розміри зазначених виплат встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та від 28.12.2011 № 1381.

Скасована норма щодо призначення до пенсій доплат за проживання на забруднених територіях.

Розміри раніше призначених пенсій у зв’язку з ухвалою цієї норми не зменшиться. А для пенсій, призначених після 01.01.2015, відповідна доплата вже не встановлюватиметься (розмір доплати становив від 5,20 грн. до 13,20 грн.)

Законом України № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» також підтверджене надання права Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів окремих соціальних виплат чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян.

Крім цього, відповідно до державного бюджету, урядом буде затверджений спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій у 2015 році.