11 сесія

Рішення сесії

 Голові Верховної Ради України

Парубію А.В.

 

Прем’єр-міністру України

Гройсману В.Б.

Голові Національної комісії,

що здійснює державне регулювання

у сферах енергетики та комунальних послуг

Вовку Д.В.

 

Звернення

депутатів Яготинської районної ради VІІ скликання

до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Непомірне підвищення тарифів, які тягнуть за собою підвищення цін на продукти харчування, товари повсякденного вжитку, ліки, тощо, на сьогодні фактично ставить людей за межу виживання та призведе до повного зубожіння нашого населення.

Ми, депутати районної ради не можемо залишатися сторонніми спостерігачами проблем, які хвилюють людей.

Звертаємо увагу на те, що 07.07.2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення», яким запроваджено мораторій на стягнення із суб’єктів господарювання неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних за невиконання чи неналежне виконання такими суб’єктами господарювання зобов’язань по оплаті за використаний природний газ та послуги з його транспортування або електричну енергію. Прийняття цього Закону - переконливий доказ того, що запровадження мораторію є прийнятним і доцільним заходом, що вживається Державою у випадку, коли заборгованість виникла з об’єктивних причин.

Враховуючи численні звернення населення району щодо економічно необґрунтованих цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, неспроможності громадян сплачувати рахунки за такі послуги за цими підвищеними тарифами, звертаючись до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, вимагаємо:

- Впровадження мораторію на підвищення з 1 липня 2016 року тарифів на житлово-комунальні послуги до покращення соціально-економічного рівня життя в країні і встановлення прозорого механізму ціноутворення, оскільки діючий тариф на енергоносії встановлений КМУ не ринковою, а регульованою ціною без належної методики. Даний тариф знищує промислові і теплогенеруючі підприємства, а також веде до масового зростання неплатежів населення.

- Заборони нараховувати з 1 липня 2016 та стягувати з населення штрафи та пеню за несвоєчасну сплату за комунальні послуги.

- Заборони постачальникам тепла, газу, електроенергії виставляти споживачам авансові рахунки за ненадані послуги.

 

Від Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вимагаємо:

- розкриття та оприлюднення методики розрахунків й обґрунтування підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги (опалення, постачання гарячої води, електроенергія, водопостачання та водовідведення);

- негайного перерахунку ціни на газ для населення шляхом зміни формули розрахунку ціни, зробивши її економічно обґрунтованою на основі реальної собівартості видобутку АТ «Укргазвидобування» з метою подальшого зменшення діючих комунальних тарифів;

-запровадити обов’язкове направлення газу вітчизняного видобутку на потреби підприємств житлово-комунальної сфери та населення, за економічно обґрунтованою ціною.  

Закликаємо Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прислухатися до проблем людей на місцях і негайно зреагувати  на проблему різкого підвищення тарифів!

 

Прийнято на черговій ХІ сесії  Яготинської районної ради 06  вересня 2016 року.

 

Голова ради                                                          В.Г.Грицай

 

 

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про звернення

депутатів Яготинської районної ради VІІ скликання

до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України,

Національної комісії, що здійснює державне регулювання

у сферах енергетики та комунальних послуг

 

    Відповідно до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

 

                                                        вирішила:

 

     1. Підтримати звернення депутатів Яготинської районної ради VII скликання до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (текст додається).

     2.  Направити звернення за належністю для відповідного розгляду.

     3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

  

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 182 – 11 – VІІ

 

                                                                                        

                ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

Про затвердження Положення про помічника-консультанта

депутата Яготинської районної ради

    Відповідно до пункту 35 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 29-1 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності та правопорядку, районна рада

                                                            вирішила:

 

    1. Затвердити Положення про помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради (додається).

     2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регламенту, депутатської діяльності, законності та правопорядку.

 

Голова ради                                                           В.Г. Грицай

 

   м. Яготин

   06 вересня 2016 року

   № 175 –11 – VІІ

 

                                                                                                                                         Додаток

                                                                                                                                         до рішення чергової сесії

                                                                                                                                         від 06 вересня 2016 р.

                                                                                                                                         № 175 - 11 - VІІ

 

 

 

П О Л О Ж Е Н Н Я

Про помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради

 

  1. Загальні положення

 

  1. Депутат Яготинської районної ради може мати до п’яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.
  2. Персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними здійснює особисто депутат районної ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень .
  3. Помічником-консультантом депутата Яготинської районної ради може бути лише громадянин України, який має загальну середню освіту. Помічник-консультант депутата Яготинської районної ради у своїй роботі керується Конституцією України та законодавством України, а також даним Положенням про помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради.

 

  1. Права помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради

 

   Помічник-консультант має право:

  1. Одержувати надіслану на ім’я депутата Яготинської районної ради поштову і телеграфну кореспонденцію, відправляти її за дорученням депутата;
  2. За дорученням депутата брати участь в організації вивчення громадської думки, потреб територіальної громади, інформувати про них депутата та вносити пропозиції щодо їх вирішень;
  3. За письмовим зверненням депутата та за згодою посадових осіб органів місцевого самоврядування користуватися копіювально-розмножувальною та обчислювальною технікою.

 

  1. Обов’язки помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради

 

   Помічник-консультант зобов’язаний:

  1. Дотримуватися вимог Конституції України, законодавства України, а також даного Положення про помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради;
  2. При виконанні своїх обов’язків не допускати дій, що можуть негативно впливати на виконання повноважень депутата Яготинської районної ради, утримуватися від заяв та вчинків, що компрометують депутата;
  3. За дорученням депутата  вивчати питання, необхідні депутату для здійснення його депутатських повноважень, готувати по них відповідні матеріали;
  4. Допомагати депутату в організації проведення звітів і зустрічей з виборцями;
  5. Допомагати депутату в розгляді надісланих на його ім’я поштою або поданих на особистому прийомі виборцями пропозицій, заяв і скарг громадян та вирішенні порушених у них питань;
  6. Надавати депутату організаційно-технічну та іншу необхідну допомогу при здійсненні ним депутатських повноважень.

 

  1. Порядок призначення та звільнення помічника-консультанта  депутата Яготинської районної ради

 

    1. Призначення та звільнення помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради здійснюється розпорядженням голови районної ради на підставі подання депутата та особистої заяви претендента.  

    2. Помічнику-консультанту депутата Яготинської районної ради видається посвідчення. (Додаток - зразок посвідчення помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради).

    3. Посвідчення помічника-консультанта депутата районної ради вважається недійсним і підлягає поверненню до ради по закінченню повноважень депутата або за його письмовим поданням.

    4. Для оформлення призначення помічника-консультанта депутата Яготинської районної ради претендент подає особисто копію паспорта, копію документа про освіту, дві фотографії, та заповняє форму П-2 ДС.

 

Заступник голови районної ради                                       О.П.Усенко

 

                                                                              Додаток

                                                                                          до Положення

                                                                                                                   про помічника-консультанта

депутата Яготинської районної ради

                                                        

 

 

УКРАЇНА

Київська область

Яготинська районна рада

VІІ скликання

 

ПОСВІДЧЕННЯ №____

   ПОСВІДЧЕННЯ №____

 

 

                             

               

 

 

                   ________________

ПОСВІДЧЕННЯ №____

____________________________

____________________________

           ПОМІЧНИК-КОНСУЛЬТАНТ

         ДЕПУТАТА РАЙОННОЇ  РАДИ

 

 

Голова районної ради_______________В.Г. Грицай

 

Розпорядження № ______ від _________ 20__ р.

 

 

Заступник голови районної ради                                       О.П.Усенко

 

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про надання дозволу відділу освіти Яготинської районній державній  адміністрації на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району, приміщення загальною площею 650 кв. м. за адресою: Київська обл. м. Яготин, вул. Ветеранів, 5

 

    Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Положення про порядок передачі майна спільної власностi територіальних громад сіл та мiста Яготинського району в оренду, затвердженого рішенням cecii районної ради від 19 липня 2013 року № 541-33-VI «Про врегулювання відносин щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району», рішення сесії районної ради від 20 листопада 2015 року № 11-01-VII «Про делегування повноважень Яготинської районної ради Яготинській районній державній адміністрації», на підставі клопотання Яготинської районної державної адміністрації від 05 вересня 2016 року № 792/1, районна рада

вирішила:

    1. Надати дозвіл відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громадсіл та мicтaЯготинського району, приміщення загальною площею 650 кв. м, за адресою: Київська область, м. Яготин, вул. Ветеранів, 5.

     2. Рішення ceciї районної ради від 22 березня 2016 року № 111-06-VII «Про раціональне використання приміщення колишнього Яготинського районного дитячого будинку «Віночок» Яготинської районної ради Київської області», вважати таким, що втратило чинність.

    3. Начальнику відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації забезпечити передачу в оренду приміщення відповідно до чинного законодавства.

     4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з  питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 170 – 11 – VІІ

 

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про внесення змін до рішення сесії районної ради

від 25 грудня 2015 року №64-02-VII «Про Регламент роботи Яготинської районної ради»

      

    Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про доступ до публічної інформації», з метою забезпечення доступності та публічності роботи районної ради, швидкості та оперативності під час обговорення та прийняття рішень при поіменному голосуванні, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності та правопорядку, районна рада   

                                                        

вирішила:

 

    1. Для автоматизації проведення сесій районної ради запровадити програмно-апаратний комплекс електронної системи поіменного голосування «Рада Голос» (далі –Система «Рада Голос»).

 

    2. Ст. 11 Регламенту доповнити п. 4:

4. Перед відкриттям кожного пленарного засідання депутати повинні зареєструватись за допомогою Системи «Рада  Голос» у режимі: «реєстрація». Після оголошення про початок реєстрації, на табло відображення з`являється таймер із зворотнім відліком та списком депутатів. Паралельно  звучить звуковий супровід. З цього моменту у кожного депутата є 20 секунд  для здійснення реєстрації, натиснувши один раз кнопку «За». Прізвище кожного, хто проголосував, одразу підсвічується на всіх табло візуалізації. Також, при зарахуванні голосу системою на персональному пульті депутата спалахує сигнальний світлодіод.

Якщо за даними реєстрації відкриття пленарного засідання неможливе у зв’язку з відсутністю необхідної кількості голосів, головуючий на пленарному засіданні може оголосити перерву або встановити інший день проведення пленарного засідання з дотриманням вимог цього Регламенту щодо підготовки пленарного засідання.

 

    3. Ст. 19 Регламенту доповнити п.6:

6. Заяви про надання слова для виступу в обговоренні питань порядку денного подаються депутатом у письмовій, усній формі або шляхом запису на виступ за допомогою Системи «Рада Голос» після оголошення головуючим на пленарному засіданні про перехід до обговорення питання.

Запис на виступ з будь-якого питання порядку денного пленарного засідання в межах часу, передбаченого цим Регламентом, здійснюється під час розгляду відповідного питання порядку денного шляхом підняття руки, за письмовою заявою депутата або запису на виступ за допомогою Системи «Рада  Голос» після оголошення головуючим на пленарному засіданні про перехід до обговорення цього питання.

 

    4. П. 4 ст.20 доповнити словами: За відсутності правок та пропозицій депутатів, головуючий може поставити проект рішення на голосування одразу: «за основу і в цілому.

    5. П. 11 ст. 20 викласти в такій редакції:

    11.1. Відкрите голосування здійснюється за допомогою Системи «Рада  Голос» у режимі фіксації волевиявлення депутатів особисто під час пленарного засідання в залі засідання персональними електронними пультами.

Для забезпечення роботи Системи «Рада  Голос»,  за кожним депутатом закріплюється персональний пульт для голосування з унікальним ідентифікатором, що розпізнається програмою Системи «Рада  Голос» як персональний електронно-цифровий підпис.

Перед початком сесії працівники виконавчого апарату забезпечують видачу пультів депутатам,   згідно з персональним ідентифікатором.

Депутат не має права передавати свій персональний пульт іншим депутатам чи третім особам. Відповідно, ніхто не має права голосувати чужим персональним пультом.

    11.2. Після оголошення про початок голосування, на табло відображення з`являється таймер з зворотнім відліком та списком депутатів. Паралельно  звучить звуковий супровід. З цього моменту у кожного зареєстрованого депутата є 20 секунд  для здійснення волевиявлення. Кожен пульт має три кнопки: «За» (зеленого кольору), «Проти» (червоного кольору) і «Утримався» (жовтого кольору).

Для реалізації волевиявлення депутату досить протягом вказаного часу один раз натиснути на обраний варіант голосування. Прізвище кожного, хто проголосував, одразу підсвічується на всіх табло візуалізації. Також, при зарахуванні голосу системою на персональному пульті депутата спалахує сигнальний світлодіод.

Якщо має місце конфлікт особистих інтересів,  депутат ради має змогу не голосувати. Для цього досить протягом часу відведеного для голосування не натискати на жодну кнопку. В підсумковому поіменному протоколі таке волевиявлення фіксується як: «Не голосував».

    11.3. Одразу після завершення голосування, система «Рада  Голос»  автоматично визначає: число депутатів, що брали участь у голосуванні (згідно з зареєстрованими в базі даних депутатів); кількість голосів “за”, “проти”, “утримався”, а також тих, що не голосували; та стан рішення за результатами голосування: прийнято чи відхилено. Зведені і поіменні результати волевиявлення демонструються на засобах відображення, розташованих у залі засідань та оголошуються головуючим на пленарному засіданні.

Одразу після оголошення результатів друкується протокол поіменного голосування. Він є невід’ємною частиною  протоколу сесії.

Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню.

Якщо після визначення результатів голосування від депутата надходить заява про неправильність його волевиявлення, зафіксованого електронною системою, (помилкового натиснення депутатом не тієї кнопки, або збою в роботі пульта) та визнання вирішальності даного голосу у прийнятті рішення, вноситься пропозиція про проведення повторного голосування.

    11.4. Пульти для голосування є персональними засобами голосування, але являються власністю ради. Депутат не має права виносити пульт за межі сесійної зали. Перед тим, як покинути зал проведення пленарного засідання, депутат зобов’язаний  передати персональний пульт для голосування на збереження працівникам виконавчого апарату ради.

В разі якщо депутат покинув залу проведення пленарного засідання, але його персональний електронний  пульт продовжує працювати в Системі «Рада Голос», то за пропозицією  головуючого працівники виконавчого апарату вилучають пульт для голосування. Після повернення депутата до зали проведення пленарного засідання працівники виконавчого апарату повертають йому персональний пульт для голосування. 

Після закриття пленарного засідання пульти для голосування перераховуються та передаються до виконавчого апарату ради.

У міжсесійний період пульти разом з програмними компонентами Системи «Рада Голос» знаходяться на відповідальному зберіганні у виконавчому апараті.

    11.5. Для забезпечення надійної роботи Системи «Рада  Голос», формується технічний резервний фонд з трьох пультів. Для забезпечення публічності і прозорості проведення голосувань, запасні пульти закріплені за іменами: «Резерв 1», «Резерв 2», «Резерв 3».

У разі непрацездатності власного персонального пульту, депутат звертається із заявою до головуючого, щодо видачі йому пульту з технічного резервного фонду. Цей факт фіксується в протоколі з зазначенням прізвища, імені та по батькові депутата і прив’язки до резервного пульта: або «Резерв 1», або «Резерв 2»,

«Резерв 3».

    11.6. У разі неспрацьовування електронної системи голосування, відкрите голосування на пленарному засіданні ради проводиться поіменним голосуванням (шляхом акламації).

          При поіменному голосуванні (шляхом акламації) кожен депутат за пред’явлення свого посвідчення лічильній комісії особисто, у списку депутатів проти свого прізвища робить запис «за», «проти», «утримався» та власноручний підпис. Лічильна комісія підраховує голоси, складає протокол та подає дані про результати поіменного голосування головуючому на засіданні, а списки голосування – у секретаріат сесії. Підсумки   голосування заносяться до протоколу сесії.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регламенту, депутатської діяльності, законності та правопорядку.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 171 – 11 – VІІ

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про хід виконання Програми забезпечення Яготинського району

якісною питною водою в достатній кількості на 2006-2020 роки

 

    Відповідно до п.16 частини 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію Яготинської районної державної адміністрації від 02 вересня  2016 року № 790, районна рада

 

вирішила:

 

    1. Інформацію Яготинської районної державної адміністрації від 02 вересня 2016 року № 790 «Про хід виконання Програми забезпечення Яготинського району якісною питною водою в достатній кількості на 2006-2020 роки взяти до відома.

     2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 177 – 11 – VІІ

                ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

      СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про внесення змін до рішення сесії Яготинської районної ради

від 20 листопада 2015 року № 12-01-VІІ

«Про затвердження структури виконавчого апарату Яготинської районної ради»

  

          У зв’язку із введенням програмно-апаратного комплексу електронної системи поіменного голосування «Рада Голос» (далі – Система «Рада Голос»), відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 43, п. 3. ч. 6. ст. 55, ч. 3 ст. 58, ч. 3. ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування  в Україні», районна рада

 

                                                                       вирішила:

 

    1. Внести зміни до рішення сесії Яготинської районної ради від 20 листопада 2015 року №12-01-VІІ «Про затвердження структури виконавчого апарату Яготинської районної ради».

 

    2. Затвердити структуру виконавчого апарату Яготинської районної ради згідно з додатком у кількості 12,5 (дванадцять з половиною) одиниць.

     3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника голови Яготинської районної ради.

 

 Голова ради                                                           В.Г.Грицай

 

     м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 183 – 11 – VІІ

 

                                                                                        Додаток

                                                                                       до рішення чергової сесії

                                                                                      районної ради

                                                                                       від 06 вересня 2016 року

                                                                                       №  183  – 11 – VІI

 

 

СТРУКТУРА

виконавчого апарату Яготинської районної ради

 

    Голова районної ради                                                                                    -  1

    Заступник голови ради                                                                                  -  1

    Керуючий справами                                                                                       -  1

    Заступник керуючого справами - начальник відділу

    з питань організаційної та кадрової роботи                                                 -  1

    Головний спеціаліст забезпечення функціонування електронної 

    Системи «Рада Голос»                                                                                    -  1

    Начальник загального відділу                                                                        -  1

    Головний спеціаліст                                                                                        -  1

    Головний бухгалтер                                                                                        -  1

    Радники голови ради                                                                                       -  3

    в тому числі:

    1. з питань юридичного забезпечення                                                           -  1

    2. з питань соціально-економічного та культурного розвитку                   -  1

    3. з питань комунальної власності та приватизації                                      -  1

    Водії                                                                                                                  -  1

    Прибиральниця службових приміщень                                                        -  0,5

 

 

ВСЬОГО:                                                                                      -  12,5

 

 Заступник голови районної ради                                                             О.П. Усенко

                                                                                                          

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про внесення змін до рішення сесії Яготинської районної ради VII скликання

від 12.01.2016 року №69-03-VII

«Про районний бюджет Яготинського району на 2016 рік (доопрацьований),

(додаток 1,2,3,4,5,6)»

 

    Розглянувши пропозиціі управління фінансів про внесення змін до рішення Яготинської районної ради від 12.01.2016 №69-03-VII «Про районний бюджет Яготинського району на 2016рік» (доопрацьований), керуючись ст.23 Бюджетного Кодексу України відповідно до частини 1 пункту 17 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

                                                         вирішила:

 

    1. Внести зміни до рішення сесії районної ради VII скликання від 12.01.2016 року № 69-03-VII «Про районний бюджет Яготинського району на 2016 рік (доопрацьований)»:

    1.1 Пункт «1» викласти в редакції такого змісту «Визначити на 2016 рік:

    - доходи районного бюджету у сумі 208282069 гривень, в тому числі доходи загального фонду 204227589,4 гривень, доходи спеціального фонду 4054479,60 гривень згідно з додатком 1 цього рішення.

    - видатки районного бюджету у сумі 211214449 гривень, в тому числі видатки загального фонду бюджету у сумі 205844569,4 гривень, видатки спеціального фонду 5369879,60 гривень згідно з додатком 3 цього рішення;

    - профіцит загального фонду районного бюджету в сумі 1005400 гривень, напрямком використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду);

    - дефіцит спеціального фонду районного бюджету в сумі 1005400 гривень, джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 1005400 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.

    1.2. Пункт «2» викласти в редакції такого змісту: «Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів районного бюджету на 2016 рік у тому числі по загальному фонду 205844569,4 гривень та спеціальному фонду 5369879,6 гривень згідно з додатком 3 до цього рішення.

    2. Затвердити міжбюджетні трансферти в сумі 4462959 гривень згідно з додатком 4 до цього рішення.

    3. Затвердити перелік об’єктів, видатки на які у 2016 році будуть проводитись за рахунок коштів бюджету розвитку згідно з додатком 5 до цього рішення.

    4. Пункт «5» викласти в редакції  такого змісту: «Затвердити в складі видатків районного бюджету кошти на реалізацію місцевих програм на загальну суму 293000 гривень згідно з додатком 6 до цього рішення.

    4. Додатки 1,2,3,4,5,6 є невід’ємною частиною до рішення сесії.

    5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань бюджету, фінансів та інвестиційної політики.

           

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 173 – 11 – VІІ

                                        

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

   Р І Ш Е Н Н Я

 

Про хід виконання Яготинської районної Програми

   розвитку фізичної культури і спорту на 2013-2016 роки

 

    Відповідно до п.16 частини 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію Яготинської районної державної адміністрації від 04 серпня 2016 року № 7-29-1369, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення, районна рада

 

вирішила:

 

    1. Інформацію Яготинської районної державної адміністрації від 04 серпня 2016 року № 7-29-1369 «Про хід виконання Яготинської районної Програми розвитку фізичної культури і спорту, затвердженої рішенням Яготинської районної ради від 01 лютого 2013 року № 397-27-VI, взяти до відома.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 176 – 11 – VІІ

              

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

 Р І Ш Е Н Н Я

 

Про звіт голови постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення

 

    Відповідно до частини п.8 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши звіт голови постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення,  районна рада

 

вирішила:

 

    1. Інформацію голови постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення взяти до відома.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з гуманітарних питань, охорони здоров’я та соціального захисту населення.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 178 – 11 – VІІ

            

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про визначення Червонівського навчально-виховного комплексу  «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської районної ради Київської області  філією  опорного загальноосвітнього навчального закладу Жоравської загальноосвітньої школи І – ІІІ ст. Яготинської районної ради Київської області

 

    Керуючись ст.ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.10р.  № 777 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.16р. № 79) «Про затвердження положення про освітній округ», на виконання доручення Прем’єр-Міністра України А.Яценюка від 28.12.15р. № 4716/5/1-15 щодо створення опорних шкіл, пункту 2 протоколу наради Прем’єр-Міністра України А.Яценюка від 24.11.15р. «Про удосконалення моделей фінансування освіти в Україні», враховуючи лист Яготинської районної державної адміністрації від 26.08.2016 № 768, висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, охорони здоров`я та соціального захисту населення, районна рада

                                                вирішила:

    1. Визначити філію опорного загальноосвітнього навчального закладу Жоравської загальноосвітньої школи І – ІІІ ст. Яготинської районної ради Київської області – Червонівський навчально-виховний комплекс – «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської районної ради Київської області.

    2. Відділу освіти райдержадміністрації забезпечити проведення комплексу організаційно - правових заходів щодо функціонування філії опорного загальноосвітнього навчального закладу відповідно до норм чинного законодавства.

    3. Директору Жоравської ЗОШ І-ІІІ ст.:

    3.1. Розробити та подати на затвердження сесії Яготинської районної ради Статут опорного навчального закладу Жоравської загальноосвітньої школи І – ІІІ ст. Яготинської районної ради Київської області та Положення філії - Червонівського навчально-виховного комплексу –  «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської районної ради Київської області.

    3.2. Затвердити штатні розписи опорного навчального закладу та його філій відповідно до штатних нормативів закладу такого типу.

    3.3. Маршрути підвезення учнів, які будуть підвозитись до опорного навчального закладу після консолідації мережі.

    4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань гуманітарних питань, охорони здоров`я та соціального захисту населення.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 179 – 11 – VІІ

                               

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про надання дозволу відділу освіти  Яготинської районної державної адміністрації на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району – Яготинської загальноосвітньої школи ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 (шкільний буфет) площею 6 м 2за адресою: Київська обл., м. Яготин, вул. Шевченка, 86

 

    Відповідно до  Закону України  «Про оренду державного та комунального майна», Закону  України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району в оренду, затвердженого рішенням сесії районної ради  від 19 липня 2013 року № 541-33-VІ «Про врегулювання відносин щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району», рішення сесії Яготинської районної ради від 20 листопада 2015 року № 11-01-VІІ «Про делегування повноважень Яготинської районної ради Яготинській районній державній адміністрації», на підставі клопотання Яготинської районної державної адміністрації від 05 вересня 2016 № 792, районна рада

вирішила:

    1. Надати дозвіл відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району –  Яготинської загальноосвітньої школи ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 (шкільний буфет) площею 6 м2, за адресою: Київська обл., м. Яготин, вул. Шевченка, 86 (балансоутримувач – відділ освіти Яготинської РДА).

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 185 – 11 – VІІ

                     

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

                             Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності гр. Черниш Івана Миколайовича, гр. Черниш Сергія Миколайовича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області

 

    Розглянувши заяву гр. Черниша Олега Івановича від 05.08.2016 р. за №175/04-04, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності

гр. Черниш Івана Миколайовича, гр. Черниш Сергія Миколайовича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до п. 21 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п. 2 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель”, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології, районна рада

 

                                                           вирішила:

 

    1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 2,7650 га (рілля) становить 90790,61 грн. (дев’яносто тисяч сімсот дев’яносто гривень 61 коп.), що знаходиться у власності гр. Черниш Івана Миколайовича, гр. Черниш Сергія Миколайовича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології.

 

    Копія розрахунку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки додається.

 

 Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 187 – 11 – VІІ

                

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

    Р І Ш Е Н Н Я

 

                             Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності гр. Скопич Ганни Григорівни для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах  Сулимівської сільської ради, Яготинського району, Київської області

 

    Розглянувши заповіт на ім’я гр. Ільящука Андрія Михайловича та заяву гр. Ільящука Андрія Михайловича від 16.08.2016 р. за №187/04-04, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власностігр. Скопич Ганни Григорівни для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Сулимівської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до п. 21 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п. 2 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель”, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології, районна рада

 

                                                           вирішила:

 

    1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 3,0859 га (рілля) становить 80726,70 грн. (вісімдесят тисяч сімсот двадцять шість гривень 70 коп.), що знаходиться у власностігр. Скопич Ганни Григорівни для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах  Сулимівської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології.

 

    Копія розрахунку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки додається.

 

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 189 – 11 – VІІ

                          

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету Яготинського району за 6 місяців 2016 року

 

    Заслухавши та обговоривши звіт управління фінансів районної держадміністрації про виконання районного бюджету Яготинського району за 6 місяців 2016 року, відповідно до частини 4 статті 80 Бюджетного Кодексу України та п. 17 ч. 1, статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

 

                                                                              вирішила:

 

    1. Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 6 місяців 2016 року по доходах в сумі 123947146 (Сто двадцять три мільйони дев’ятсот сорок сім тисяч сто сорок шість) гривень (додаток 1) та по видатках в сумі 123076323 (Сто двадцять три мільйони сімдесят шість тисяч триста двадцять три) гривень (додаток 2), з перевищенням доходів над видатками в сумі 870823 гривень, в тому числі:

    1.1. По загальному фонду районного бюджету затвердити звіт по доходах в сумі 119897664 (Сто дев’ятнадцять мільйонів вісімсот дев’яносто сім тисяч шістсот шістдесят чотири) гривні та по видатках 119072788 (сто дев’ятнадцять мільйонів сімдесят дві тисячі сімсот вісімдесят вісім ) гривень, з перевищенням доходів над видатками в сумі 824876 гривень.

    1.2. По спеціальному фонду районного бюджету затвердити звіт по доходах в сумі 4049482 (чотири мільйони сорок дев’ять тисяч чотириста вісімдесят два) гривень та по видатках в сумі 4003535 (чотири мільйони три тисячі п’ятсот тридцять п’ять) гривень, з перевищенням доходів над видатками в сумі 45947 гривень.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 172 – 11 – VІІ

                      

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про хід виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку  Яготинського району на 2016 рік за I півріччя

 

   Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі листа Яготинської районної державної адміністрації від 12 серпня 2016 року № 1369/7-29, районна рада

 

                                                           вирішила:

 

    1. Інформацію Яготинської районної державної адміністрації «Про хід виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку  Яготинського   району на 2016 рік за I півріччя» взяти до відома.

           

    2. Контроль за виконанням  даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 174 – 11 – VІІ

                           

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про затвердження нової редакції Статуту i назви Годунівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської районної ради Київської області

 

    Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Miнicтpiв України від 12.03.2003 року № 305 «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад», наказу Miністрів освіти iнауки Українивід 24.03.2003 року № 257 «Про затвердження примірного статуту дошкільного навчального закладу», рішення ceciї Яготинської районної ради від 29.04.2016 року № 122-07-VII «Про реорганізаціюГодунівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад (ясла - садок)» Яготинської районної ради Київської області в Годунівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Зернятко» Яготинської районної ради Київської області», на підставі листа Яготинської районної державної адміністрації від 25 серпня 2016 року № 762, районна рада

 

вирішила:

 

    1. Затвердити нову редакцію Статуту i назву Годунівського навчально- виховного комплексу «Загальноосвітня школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської районної ради Київської області, змінивши її на нову назву - Годунівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Зернятко» Яготинської районної ради Київської області (додаток 1).

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

  

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 180 – 11 – VІІ

 

 

                                                                                                                                        Додаток 1

                                                                                                                                         до рішення чергової сесії

                                                                                                                                         від 06 вересня 2016 р.

                                                                                                                                         № 180 - 11 - VІІ

 

 

                                                                                        Затверджено

                                                                                                                                    Рішенням сесії                                     

                                                                                                                                    Яготинської районної ради

                                                                                                                                    від_________ №_________

 

 СТАТУТ

 Годунівського дошкільного навчального закладу (ясла - садок)

«Зернятко»

Яготинської районної ради

Київської області

(у новій редакції)

 

Ідентифікаційний код : 24891959                                                                                                                                           с. Годунівка

                                                                                                                                                                                              2016

І. Загальні положення

 

1.1.            Годунівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)
 “Зернятко” Яготинської районної ради Київської області є дошкільним навчальним закладом для дітей віком від одного до шести (семи) років (далі – дошкільний заклад), заснований на комунальній формі власності та є неприбутковою установою.

Годунівський дошкільний навчальний  заклад (ясла-садок) “Зернятко” Яготинської районної  ради Київської області є правонаступником Годунівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)» Яготинської  районної  ради Київської області.

1.2.            Повна назва дошкільного закладу – Годунівський дошкільний навчальний  заклад (ясла-садок)  “Зернятко”  Яготинської  районної ради Київської області.

Скорочена назва дошкільного закладу – Годунівський ДНЗ (ясла-садок) “Зернятко” Яготинської районної ради Київської області.

1.3.            Юридична адреса дошкільного закладу: 07732, Київська область, Яготинський район , село Годунівка, вулиця Борщика , 83.

1.4.            Засновником дошкільного закладу є Яготинська районна рада (далі - Засновник), а уповноваженим ним органом – управління відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації .

Засновник або уповноважений ним орган здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпе­чення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

1.5.            Дошкільний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», іншими законодавчими актами, актами Президента України, Кабінету Міністрів України,  наказами МОН, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про центр розвитку дитини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 жовтня 2009 р. № 1124 (далі — Положення), власним Статутом.

1.6.             Дошкільний заклад є юридичною особою, має гербову печатку і штампи, бланки встановленого зразка, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства.

1.7.            Головною метою дошкільного закладу є забезпечення реалізації  права дітей на здобуття дошкільної освіти, створення умов для їх фізичного, розумового і психологічного розвитку, корекції психологічного і фізичного розвитку та  оздоровлення. 

1.8.             Діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: забезпечення різнобічного розвитку дітей, збереження та зміцнення їх фізичного та психічного здоров’я; формування особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів; забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту; надання комплексної педагогічної, психологічної допомоги дітям, які потребують  корекції фізичного та (або) розумового розвитку; надання методичної і консультаційної   допомоги   сім'ям; надання інших освітніх та побутових послуг, що не суперечать чинному законодавству. 

1.9.            Дошкільний заклад самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах компетенції, передбаченої чинним законодавст­вом, Положенням та даним Статутом.  

1.10.        Дошкільний заклад несе відповідальність перед особою, сус­пільством і державою  за:  реалізацію  головних  завдань  дошкільної  освіти,  визначених  За­коном України «Про дошкільну освіту»; забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту, рівня і обсягу;  дотримання фінансової дисципліни та збереження матеріально - технічної бази.

1.11.        Взаємовідносини між дошкільним закладом та юридичними і фізичними особами визначаються угодами, що укладені між ними.

II. Комплектування дошкільного закладу

2.1. Дошкільний навчальний заклад розрахований на 90 місць.

2.2. Група комплектуються за різновіковими ознаками протягом року.

2.3. Наповнюваність груп дітьми, відповідно до Закону України „Про дошкільну освіту”, становить 16 осіб .

2.4. Прийом дітей здійснюється його керівником (завідувачем). Для цього батьки або особи, які їх замінюють, подають заяву, медичну довідку про стан здоров’я дитини, довідку про епідеміологічне оточення, копію свідоцтва про народження дитини. Для зарахування до групи компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу, направлення управління відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації; для дітей-інвалідів – індивідуальна картка розвитку дитини-інваліда.

2.5. За дитиною зберігається місце у дошкільному закладі у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків або осіб, які їх замі­нюють, а також у літній оздоровчий період (75 днів).

2.6. Відрахування дітей із дошкільного закладу може здійснюватись: за бажанням батьків, або осіб, які їх замінюють; на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування в дошкільному закладі цього типу; у разі невнесення без поважних причин батьками або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців.

2.7. Батьки, або особи, які їх замінюють, попереджаються про відрахування дитини письмово за 10 календарних днів.

2.8. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право приводити та забирати дітей із дошкільного закладу в будь-який зручний для них час у межах графіку роботи дошкільного закладу, заздалегідь письмово попередивши про це вихователя. Про термін і причину невідвідування вихованцями дошкільного закладу батьки, або особи, які їх замінюють, мають завчасно повідомляти адміністрацію дошкільного закладу.

2.9. Дошкільний заклад здійснює соціально – педагогічний патронат сім'ї з метою забезпечення умов для здобуття дошкільної освіти дітьми дошкільного віку, які за медичними чи іншими показниками не можуть відвідувати дошкільний заклад.

Діти, які перебувають під соціально-педагогічним патронатом, беруться на облік у дошкільному закладі.

III. Режим роботи дошкільного закладу

 

3.1. Дошкільний заклад працює за п’ятиденним робочим тижнем протягом дев’яти годин. Вихідні дні: субота та неділя, а також святкові дні.

3.2. Щоденний графік роботи дошкільного закладу: з 8.00 до 17.00.

 

IV. Організація навчально-виховного процесу у дошкільному закладі

 

4.1. Навчальний рік у дошкільному закладі починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. З 1 червня до 31 серпня (оздоровчий період) у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей.

4.2. Дошкільний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та оздоровчий період.

4.3. План роботи дошкільного закладу схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується його керівником (завідувачем) та погоджується з управлінням відділу освіти і Яготинської районної державної адміністрації. План роботи дошкільного закладу на оздоровчий період погоджується з територіальною санітарно-епідеміологічною службою.

4.4. У дошкільному закладі визначена українська мова навчання і виховання дітей.

4.5. Навчально-виховний процес у дошкільному закладі здійснюється відповідно до вимог Базового компонента  дошкільної освіти за освітніми програмами та навчально-методичною літературою, що затверджена або рекомендована Міністерством освіти і науки України чи схвалена для використання в дошкільних навчальних закладах Міністерством освіти і науки України.

4.6. Дошкільний заклад, виходячи з потреб, організовує освітній процес за такими пріоритетними напрямами: художньо – естетичний .

4.7. В основу навчально-виховного процесу дошкільного закладу покладені принципи гуманістичної, особистісно-орієнтованої освіти.

 

V. Організація харчування дітей у дошкільному закладі

 

5.1. Порядок забезпечення продуктами харчування встановлюється Засновником, відповідно до укладених угод та згідно з чинним законодавством України.

5.2. У дошкільному закладі встановлюється 3-х разове харчування дітей згідно з нормами. У групах з короткотривалим перебуванням дітей норми і кратність харчування визначаються домовленістю з батьками відповідно до норм.

5.3. Контроль за організацією та якістю харчування, вітамінізацією страв, закладкою продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотриманням термінів реалізації продуктів покладається на кухаря та керівника (завідувача) дошкільного закладу.

5.4. Плата за харчування здійснюється відповідно до  Закону України „Про дошкільну освіту”.

 

VI. Медичне обслуговування дітей у дошкільному закладі

 

6.1. Медичне обслуговування дітей у дошкільному закладі здійснюється органами охорони здоров’я на безоплатній основі Яготинською центральною районною лікарнею та Годунівським фельдшерським пунктом.

6.2. Медичний персонал здійснює лікувально-профілактичні за­ходи, в тому числі проведення обов'язкових медичних оглядів, контроль за станом здоров'я, фізичним розвитком дитини, організацією фізичного виховання, загартуванням, дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил, режимом та якістю харчування тощо.

6.3. Дошкільний заклад надає приміщення і забезпечує належні умови для роботи медичного персоналу та для проведення лікувально - профілактичних заходів.

 

VII. Учасники навчально-виховного процесу

 

7.1. Учасниками навчально-виховного процесу у дошкільному закладі є: діти дошкільного віку, керівник (завідувач), заступники керівника, педагогічні працівники, медичні працівники, помічники вихователів, батьки або особи, які їх замінюють, фізичні особи, які надають освітні послуги у сфері дошкільної освіти.

7.2. За успіхи у роботі встановлюються такі форми матеріального та морального заохочення: моральне заохочення - подяка; грамоти керівника (завідувача) закладу, управління освіти і науки Яготинської районної державної адміністрації, обласної державної адміністрації, сільського голови, Міністерства освіти і науки України; знак «Відмінник освіти України», нагрудний знак «Софія Русова». Матеріальне заохочення - виплата педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісяця у відсотках до посадового окладу згідно з чинним законодавством; надання педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків; виплата педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу при наданні щорічної відпустки; інші заохочення, передбачені чинним законодавством України.

7.3.                 Права дитини у сфері дошкільної освіти:

- безпечні та нешкідливі для здоров'я умови утримання, розвитку, виховання та навчання;

- захист від будь-якої інформації, пропаганди та агітації, що завдає шкоди її здоров’ю, моральному та духовному розвитку;

- захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здо­ров'ю дитини, а  також фізичного та психічного насильства, прини­ження її гідності;

- здоровий спосіб життя;

- інші права, передбачені чинним законодавством України.

7.4. Права батьків або осіб, які їх замінюють:

- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладу;

- звертатися до відповідних органів управління освітою з питань розвитку, виховання і навчання своїх дітей;

- брати участь в покращанні організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу;

- відмовлятися від запропонованих додаткових освітніх послуг;

- захищати законні інтереси своїх дітей у відповідних державних органах і суді.

Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані:

- шанобливо ставитися до працівників дошкільного закладу;

- своєчасно вносити плату за харчування дитини в дошкільному закладі у встановленому порядку;

- своєчасно повідомляти дошкільний заклад про можливість відсу­тності або хвороби дитини;

- слідкувати за станом здоров'я, особистої гігієни  дитини;

- інші права, що не суперечать чинному законодавству України.

7.5. На посаду педагогічного працівника дошкільного закладу керівником приймається особа, яка має відповідну вищу педагогічну освіту, забезпечує результативність та якість роботи, а також фізичний і психічний стан якої дозволяє виконувати професійні обов'язки.

7.6. Трудові відносини у дошкільному закладі регулюються       законодавством України про працю, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими та робочими інструкціями.

7.7. Педагогічні працівники мають право:

- на вільний вибір педагогічно доцільних форм, методів і засобів роботи з дітьми;

- брати участь у роботі органів самоврядування закладу;

- на підвищення кваліфікації, участь у методичних об'єднаннях, нарадах тощо;                                                                              

- проводити в установленому порядку науково-дослідну, експериментальну, пошукову роботу;

- вносити пропозиції щодо поліпшення роботи закладу;

- на соціальне та матеріальне забезпечення відповідно до законо­давства;

- об'єднуватися у професійні спілки та бути членами інших об'єднань громадян, діяльність яких не заборонена законодавством;

- на захист професійної честі та власної гідності;

- інші права, що не суперечать законодавству України.

7.8. Педагогічні працівники зобов'язані:

- виконувати Статут, правила внутрішнього трудового розпорядку, умови кон­тракту чи трудового договору;

- дотримуватися педагогічної етики, норм загальнолюдської мора­лі, поважати гідність дитини та її батьків;

- забезпечувати емоційний комфорт, захист дитини від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров'ю, а також від фізич­ного та психологічного насильства;

- брати участь у роботі педагогічної ради та інших заходах, пов'я­заних з підвищенням професійного рівня, педагогічної майстерності, загальнополітичної культури;

- виконувати накази та розпорядження керівництва, санітарні правила утримання дошкільних закладів;

- виконувати інші обов'язки, що не суперечать законодавству України.

7.9. Педагогічні та інші працівники приймаються на роботу до дошкільного закладу керівником (завідувачем) дошкільного закладу.

7.10. Працівники дошкільного закладу несуть відповідальність за збереження життя, фізичного і психічного здоров'я дитини згідно з  законодавством.

7.11. Всі працівники дошкільного закладу несуть моральну та матеріальну відповідальність за результати праці, збереження майна дошкільного закладу.

7.12. Працівники дошкільного закладу у відповідності до статті 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» проходять обов’язкові медичні огляди.

7.13. Педагогічні працівники дошкільного закладу підлягають атестації, яка здійснюється, як правило, один раз на п’ять років відповідно  до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого Міністерством освіти і науки України.

7.14. Педагогічні працівники, які систематично порушують Статут, правила внутрішнього трудового розпорядку дошкільного закладу, не виконують посадових обов'язків, умови колективного договору або за результатами атестації не відповідають займаній посаді, звільняються з роботи відповідно до чинного законодавства України.

 

VIII. Управління дошкільним закладом

 

8.1. Управління дошкільним закладом здійснюється його засновником (власником) Яготинською районною радою.

8.2. Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його керівник (завідувач), який призначається і звільняється з посади засновником або уповноваженим ним органом управління освітою з дотриманням чинного законодавства України.

Керівник (завідувач) дошкільного закладу:

- відповідає за реалізацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України «Про дошкільну освіту», та забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту і обсягу;

- здійснює керівництво і контроль за діяльністю дошкільного за­кладу;

- діє від імені дошкільного закладу, представляє його в усіх державних та інших органах, установах і організаціях, укладає угоди з юридичними та фізичними особами;

- розпоряджається в установленому порядку майном і коштами дошкільного закладу;

- відповідає за дотримання фінансової дисципліни та збереження матеріально-технічної бази дошкільного закладу;

- приймає на роботу та звільняє з роботи працівників дошкільного закладу;

- видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження, конт­ролює їх виконання;

- затверджує штатний розпис за погодженням і засновником (власником) дошкільного закладу;

- контролює організацію харчування і медичного обслуговування дітей;

- затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, посадові інструкції працівників за погодженням з профспілковим комітетом;

- забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил, техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і пра­цівників;

- контролює відповідність застосованих форм, методів і засобів розвитку, виховання і навчання дітей за їх віковими, психофізіологічними особливостями, здібностями і потребами;

- підтримує ініціативу щодо вдосконалення освітньої роботи, заохо­чує творчі пошуки, дослідно-експериментальну роботу педагогів;

- організовує різні форми співпраці з батьками або особами, які їх замінюють;

- щороку звітує про навчально-виховну, методичну, економічну і фінансово-господарську діяльність дошкільного навчального закла­ду на загальних зборах (конференціях) колективу та батьків або осіб, які їх замінюють.

8.3. Колегіальним постійно діючим органом управління дошкільним закладом є педагогічна рада.

До складу педагогічної ради входять: керівник (завідувач) і його заступники; педагогічні працівники, медичні працівники, інші спеціалісти. Можуть входити голови батьківських комітетів. Запрошеними з правом дорадчого голосу можуть бути представники громадських організацій, педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів, батьки або особи, які їх замінюють.

Головою педагогічної ради є керівник (завідувач) дошкільного закладу.

Педагогічна рада закладу:

- розглядає питання навчально-виховного процесу в дошкільному закладі та приймає відповідні рішення;

- організовує роботу щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвитку їх творчої ініціативи, впровадження досягнень науки, передового педагогічного досвіду;

- приймає рішення з інших питань професійної діяльності педаго­гічних працівників, передбачених чинним законодавством України.

Робота педагогічної ради планується довільно відповідно до по­треб дошкільного закладу.

Кількість засідань педагогічної ради становить  не менше 4-х  на рік.

8.4. Органом громадського самоврядування закладу є загальні збори колективу закладу та батьків або осіб, які їх замінюють, які скликаються не рідше одного разу на рік.

Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голо­сів від загальної кількості присутніх.

Загальні збори:

- обирають раду дошкільного закладу, її членів і голову, встанов­люють     терміни її повноважень;

- заслуховують звіт керівника (завідувача) дошкільного закладу, голови ради дошкільного закладу з питань статутної діяльності закладу, дають їй оцінку шляхом таємного або відкритого голосування;

- розглядають питання навчально-виховної, методичної та фінан­сово-господарської діяльності дошкільного закладу;

- затверджують основні напрями вдосконалення роботи і розвитку дошкільного закладу.

8.5. У період між загальними зборами діє рада дошкільного закладу .

До складу ради дошкільного закладу обираються пропорційно представники від педагогічного колективу і батьків або осіб, які їх замінюють.

Кількість засідань ради визначається за потребою.

Засідання ради дошкільного закладу є правомірним, якщо в ньо­му бере участь не менше двох третин її членів.

Рада закладу організовує виконання рішень загальних зборів, розглядає питання поліпшення умов для здобуття дошкільної освіти, зміцнення матеріально-технічної бази, поповнення й використання бюджету закладу, вносить пропозиції щодо морального і матеріального заохочення учасників навчально-виховного процесу, погоджує зміст і форми роботи з педагогічної освіти батьків.

8.6. У дошкільному закладі може діяти піклувальна рада - орган самоврядування, який формується з представників органів виконав­чої влади, підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, окремих громадян з метою залучення громадськості до вирішення проблем освіти, створення сприятливих умов ефективної роботи  дошкільного закладу.

Піклувальна рада  створюється за рішенням загальних зборів або ради дошкільного закладу. Члени піклувальної ради обираються на загальних зборах дошкільного закладу і працюють на громадських засадах. Очолює піклувальну раду голова, який обирається шляхом голосування на її засіданні з числа членів піклувальної ради. Кількість засідань визначається їх доцільністю, але, як правило, не менше ніж чотири рази на рік.

Основними завданнями піклувальної ради є:

-       співпраця з органами виконавчої влади, підприємствами, устано­вами, організаціями, навчальними закладами, окремими громадяна­ми, спрямована на поліпшення умов утримання дітей у дошкільному закладі;

-       сприяння зміцненню матеріально-технічної, культурно-спортивної, корекційно-відновлювальної, лікувально-оздоровчої бази дошкільного закладу;

-       сприяння залученню додаткових джерел фінансування дошкіль­ного закладу;

-       сприяння організації та проведенню заходів, спрямованих на охо­рону життя  та здоров'я учасників навчально-виховного процесу;

-       організація дозвілля та оздоровлення дітей та працівників дошкі­льного закладу;

-       стимулювання творчої праці педагогічних працівників;

-       всебічне зміцнення зв'язків між родинами дітей та дошкільним закладом;

-       сприяння соціально-правовому захисту учасників навчально-виховного процесу.

 

IX. Майно дошкільного закладу

 

9.1. Майно закладу складають основні фонди (приміщення, обладнання тощо), інші матеріальні цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі дошкільного закладу.

9.2. Майно дошкільного закладу належить йому на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства України.

9.3. Дошкільний заклад користується землею площею 3000 м кв., іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм їх охорони.

9.4. Вилучення основних фондів, оборотних активів та іншого майна дошкільного закладу проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством. Збитки, завдані дошкільному закладу внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства України.

X. Фінансово-господарська діяльність дошкільного закладу

 

10.1. Джерелами фінансування дошкільного закладу є кошти:

-  Засновника ;

- місцевого бюджету у розмірі, передбаченому нормативними документами щодо  фінансування;

-  батьків або осіб, які їх замінюють;

-  добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридич­них осіб;

-  кошти, отримані від надання платних послуг;

-  внески, пожертвування фондів і установ.

 10.2. Кошти дошкільного закладу перераховуються та зберігаються на рахунках закладу та використовуються за цільовим призначенням.

10.3. Дошкільний заклад здійснює оперативний облік своєї діяльності, подає документацію згідно з затвердженою номенклатурою, складає звіти у відділ  освіти Яготинської районної державної адміністрації про результати своєї роботи за минулий рік.

10.4. Порядок ведення бухгалтерського обліку в дошкільному закладі визначається законодавством.

10.5. Дошкільний заклад за погодженням із Засновником має право:

- придбати, орендувати необхідне йому обладнання та інше майно;

- отримувати допомогу від підприємств, установ, організацій або фізичних осіб; 

- здавати в оренду приміщення, споруди, обладнання юридичним та фізичним особам для провадження освітньої та оздоровчої діяльності за погодженням із Яготинською районною радою та згідно з чинним законодавством;

- створювати структурні підрозділи, формувати штатний розклад, встановлювати матеріальні заохочення в межах власного кошторису.

10.6. Статистична звітність про діяльність дошкільного закладу здійснюється відповідно до законодавства.

10.7. Порядок ведення діловодства і бухгалтерського обліку в дошкільному закладі визначається законодавством, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади через бухгалтерію дошкільного закладу.

 

XI. Міжнародне співробітництво

 

11.1. Дошкільний заклад має право укладати договори про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки з навчальними закладами, науковими установами системи освіти зарубіжних країн, міжнародними організаціями, фондами тощо відповідно до чинного законодавства України.

11.2. Дошкільний заклад, за наявності належної матеріально-технічної та соціально-культурної бази, власних фінансових коштів, відповідно до чинного законодавства має право налагоджувати прямі міжнародні зв’язки на основі самостійно укладених угод про обмін педагогічними працівниками, створювати, у встановленому Міністерством освіти і науки України порядку спільні асоційовані заходи і навчальні центри, проводити спільні заходи, конференції, тощо, а також вступати до міжнародних організацій.

 

XII. Контроль за діяльністю дошкільного закладу

 

12.1. Основною формою контролю за діяльністю дошкільного за­кладу є державна атестація, що проводиться один раз на десять років у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України.

12.2. Контроль за дотриманням дошкільним закладом державних вимог щодо змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти здійснюється місцевими органами виконавчої влади :відділом освіти Яготинської районної державної адміністрації відповідно до чинного законодавства України.

12.3. Контроль за фінансово-господарською діяльністю дошкільного закладу здійснюється Яготинською районною радою, Управлінням Державної казначейської служби України та Державною фінансовою інспекцією в Київській області.

12.4. Контроль за використанням коштів, виділених підприємствами, організаціями, окремими громадянами здійснюють самі підприємства, організації, громадяни.

12.5. У випадках заяв батьків, скарг про порушення умов перебування дітей у дошкільному закладі організовується перевірка фактів із залученням незалежної експертизи відповідно до чинного законодавства України.

 

XIII. Припинення діяльності дошкільного закладу

 

13.1. Рішення про реорганізацію або ліквідацію дошкільного  закладу приймає Засновник або суд у випадках, передбачених законом.

13.2. У випадку реорганізації права та обов’язки дошкільного закладу переходять до правонаступників.

13.3. Припинення діяльності дошкільного закладу відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення з додержанням чинного законодавства України.

13.4. Ліквідація дошкільного закладу проводиться ліквідаційною комісією, призначеною Засновником, а у випадку ліквідації за рішенням суду – ліквідаційною комісією, призначеною цим органом.

13.5. При реорганізації та (або) ліквідації дошкільного закладу працівникам, які звільняються або переводяться, гарантується дотримання їхніх прав та інтересів відповідно до законодавства України.

13.6. Дошкільний заклад вважається реорганізованим чи ліквідованим з дня внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру.

13.7. Майно, що залишається після ліквідації дошкільного закладу, є комунальною власністю територіальної громади.

 

 

 

Голова Яготинської районної ради                                         В.Г.Грицай

 

 

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про надання дозволу Яготинській ЦРЛна передачу в оренду КВНЗ КОР «Чорнобильський медичний коледж» нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району - частини нежитлового приміщення, розташованого на третьому поверсі будівлі лікувального корпусу Яготинської ЦРЛ загальною площею 869,75 кв. м, на другому поверсі будівлі лікувального корпусу Яготинської ЦРЛ загальною площею 835,45 кв. м та на першому поверсі будівлі лікувального корпусу Яготинської ЦРЛ загальною площею 753,45 кв. м,за адресою: Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 71

 

    Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району в оренду, затвердженого рішенням сесії районної ради від 19.07.2013 року № 541-33-VІ «Про врегулювання відносин щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району», рішення Яготинської районної ради від 20.11.2015 року № 11-01-VІI «Про делегування повноважень Яготинської районної ради Яготинській районній державній адміністрації», на підставі клопотання Яготинської районної державної адміністрації від 30 серпня 2016 року № 1480/7-35, районна рада

 

вирішила:

                1. Надати дозвіл Яготинській ЦРЛна передачу в оренду КВНЗ КОР «Чорнобильський медичний коледж»терміном на 25 роківнерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району - частини нежитлового приміщення, розташованого на третьому поверсі будівлі лікувального  корпусу Яготинської ЦРЛ  загальною площею 869,75 кв. м під навчальні кабінети доклінічної практики, на другому поверсі  будівлі лікувального корпусу Яготинської ЦРЛ загальною площею 835,45 кв. м та на першому поверсі будівлі лікувального  корпусу Яготинської ЦРЛ  загальною площею 753,45 кв. м, за адресою: Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 71.

 

    2. Головному лікарю Яготинської ЦРЛ забезпечити передачу в оренду приміщень відповідно до чинного законодавства.

 

    3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 181 – 11 – VІІ

                                                                                                                                                                                                                                                                  

                                                  

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про надання дозволу відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації

на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громад

сіл та міста Яготинського району – теплиці та теплових мереж

Супоївського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ (ясла-садок)»,

за адресою:Київська обл., Яготинський р-н., с. Супоївка, вул. Вітовецька, 100

 

    Відповідно до  Закону України  «Про оренду державного та комунального майна», Закону  України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району в оренду, затвердженого рішенням сесії районної ради  від 19 липня 2013 року № 541-33-VІ «Про врегулювання відносин щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району», рішення сесії Яготинської районної ради від 20 листопада 2015 року № 11-01-VІІ «Про делегування повноважень Яготинської районної ради Яготинській районній державній адміністрації», на підставі клопотання Яготинської районної державної адміністрації від 05 вересня 2016 № 790, районна рада

вирішила:

    1. Надати дозвіл відділу освіти Яготинської районної державної адміністрації на передачу в оренду нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Яготинського району – теплиці та теплових мереж Супоївського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ (ясла-садок)», за адресою: Київська обл., Яготинський р-н., с. Супоївка, вул. Вітовецька, 100 (балансоутримувач – відділ освіти Яготинської РДА).

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, транспорту, зв’язку та комунальної власності.

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 184 – 11 – VІІ

 

 

 

                                                                                                                                                                                

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

       Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності

гр. Македон Федір Андрійович для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

за межами населеного пункту в адміністративних межах

Богданівської сільської ради, Яготинського району, Київської області

 

    Розглянувши заяву гр. Карман Оксани Миколаївни від 04.08.2016 р. за №172/04-04, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності гр. Македон Федір Андрійович для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Богданівської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до п. 21 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п. 2 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель”, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології, районна рада

 

                                                           вирішила:

 

    1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 3,1100 га (рілля) становить 102633,29 грн. (сто дві тисячі шістсот тридцять три гривні 29 коп.), що знаходиться у власності гр. Македон Федір Андрійович для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Богданівської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології.

 

    Копія розрахунку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки додається.

 

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

 

     м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 186 – 11 – VІІ

 

 

 

                                                                                                                                                                                 

                                        

ЯГОТИНСЬКА РАЙОННА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

            Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходяться у власності

гр. Друченка Івана Павловича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

за межами населеного пункту в адміністративних межах

 Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області

 

    Розглянувши заяву гр. Друченка Миколи Григоровича від 08.08.2016 р. за №176/04-04, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходяться у власностігр. Друченка Івана Павловича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до п. 21 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п. 2 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель”, враховуючи висновки та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології, районна рада

 

                                                           вирішила:

 

    1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, площею 2,7741 га (рілля) становить 91089,41 грн. (дев’яносто одна тисяча вісімдесят дев’ять гривень 41 коп.), площею 2,7730 га (рілля) становить 91053,29 грн. (дев’яносто одна тисяча п’ятдесят три гривні 29 коп.), що знаходяться у власностігр. Друченка Івана Павловича для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту в адміністративних межах Супоївської сільської ради, Яготинського району, Київської області, розроблену ТОВ «НЕО-БізАльянс» та висновок державної експертизи землевпорядної документації.

 

    2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології.

 

    Копія розрахунку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок додається.

 

 

Голова ради                                                  В.Г.Грицай

  

    м. Яготин

    06 вересня 2016 року

    № 188 – 11 – VІІ